Rok 2018/2019

 
Święto Babci i Dziadka
 
         Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości.
24 stycznia 2019r. o godzinie 12.00, z tej okazji, odbyła się w naszej szkole wspaniała impreza. Zaproszeni goscie licznie przybyli, by wziąc udział w obchodach tego święta.
Dzieci z klas I-III, pod kierunkiem swoich wychowawców,  pięknie zaprezentowały się w programie artystycznym.Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goscie ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Oprócz wzruszających wierszy i piosenek, goście obejrzeli także pokazy taneczne w wykonaniu  swoich wnuczek i wnuczków. Uroczystość rozpoczęli polonezem z filmu „Pan Tadeusz”.W dalszej części dzieci wykonały taniec hiszpański „flamenco”
Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek.
Po występach artystycznych dzieci obdarowały swoich kochanych dziadków upominkami, przygotowanymi własnoręcznie. Były to piernikowe serduszka.
Dodatkową atrakcją tej uroczystości były warsztaty plastyczne prowadzone przez panie ze Stowarzyszenia „Kolorowe maki” z Blichowa. Pod kierunkiem pań, dzieci wspólnie z babciami i dziadkami tworzyły  prawdziwe cuda z materiałów plastycznych.
W przyjęciu gości pomogli rodzice, którzy przygotowali słodki poczęstunek.
Atmosfera tej uroczystości była wspaniała, podziękowaniom ze strony gości nie było końca.
Choinka szkolna 
 
Zgodnie z wieloletnią tradycją, w ostatnich dniach nauki przed feriami świątecznymi, w naszej szkole odbyła się uroczysta wigilia, w której udział wzięli nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także środowisko lokalne. W tym roku był to 20 grudnia. 
O godzinie 17 00 Pani dyrektor przywitała zebranych. Wśród gości znaleźli się min. Wójt gminy Słupno - Pan Marcin Zawadka i jego zastępczyni - Pani Agnieszka Ruclak oraz ksiądz proboszcz – Waldemar Obrębski. Po wystąpieniu Pani dyrektor wszyscy obejrzeli baśń pt. „Dziewczynka z zapałkami” w wykonaniu uczniów klasy VIII naszej szkoły. Aktorom towarzyszył chór, który śpiewał piękne bożonarodzeniowe kolędy. Po części artystycznej podzieliśmy się opłatkiem. Następne minuty upłynęły na wspólnym kolędowaniu. W końcu przyszedł czas na długo oczekiwanego przez dzieci gościa specjalnego – Św. Mikołaja. Przybył nieco spóźniony, ale za to z mnóstwem prezentów, które wręczył wszystkim grzecznym uczniom. Dzieci powitały Mikołaja bardzo radośnie, śpiewały i recytowały wiersze – wszystko po to, aby zasłużyć na słodką paczkę. 
Wizyta Mikołaja była ostatnim elementem tego niezwykłego wieczoru – pełnego wzruszeń oraz szczególnego przesłania, skierowanego do dzieci i dorosłych: w tych szczególnych dniach nie powinniśmy zapominać o innych, tych, którzy potrzebują naszej pomocy. To był naprawdę niezapomniany wieczór….
Andrzejkowa zabawa
 
Andrzejki to idealna chwila do zabawy tuż przed adwentem. Z tej okazji 29 listopada w Naszej Szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Jak tradycja nakazuje na imprezie andrzejkowej nie zabrakło oczywiście wróżb i zabaw. Muzyka wprowadziła biorących udział w imprezie w odpowiedni nastrój, dzięki czemu wszyscy świetnie się bawili. Mimo zmęczenia zabawą, uczniowie zakończyli dyskotekę w doskonałych humorach.
Konkursowe zmagania
 
W dniu 28 listopada 2018 r., w Szkole Podstawowej im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie, odbył się Konkurs Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Celem spotkania była popularyzacja pieśni patriotycznych, przywrócenie pamięci polskich pieśni, a także wspieranie uzdolnionych wokalnie uczniów. Przegląd dotyczył repertuaru związanego z walką o niepodległość . Naszą szkołę reprezentowały: Iga Cybulska i Wiktoria Siekierska.
Wiktoria, która w kategorii solista zaśpiewała pieśń pt. „Dziś do Ciebie przyjść nie mogę”, wyśpiewała dla szkoły III miejsce. 
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że mogliśmy brać udział w kształtowaniu postaw patriotycznych. Marzena Łukaszewska
 
DLA NIEPODLEGŁEJ
 
9 listopada 2018 roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 100 rocznicę odzyskania niepodległości.
Ta piękna rocznica była okazją do spotkania się całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, przedstawicieli rodziców, wszystkich pracowników szkoły. Była z nami także Pani Agnieszka Ruclak, Zastępca Wójta Gminy Słupno.
Uczniowie zaprezentowali montaż słono-muzyczny, w którym przypomnieli dramatyczne losy Polski i Polaków - 123 lata niewoli i bohaterską walkę o odzyskanie niepodległości.
Wszyscy śpiewaliśmy Rotę i oczywiście - Mazurek Dąbrowskiego.
Było poważnie, refleksyjnie,  wzruszająca, ale i wesoło....
Pani Agnieszka Domińska, Dyrektor Szkoły podkreśliła, że jest to radosne i niezwykle pozytywne święto dla wszystkich Polaków. Święto, dzięki któremu czujemy bliskość i jedność, święto, które potęguje  poczucie dumy narodowej...
A wspólne świętowanie zakończyło się skosztowaniem biało- czerwonego tortu - od Naszej Jubilatki
Sejm i Senat
 
„Wszyscy jesteśmy tak samo Polakami i naszym obowiązkiem jest pamięć o nich, a gdy zdecydują się na powrót do Polski, odpowiednio ich przyjąć”
Dzięki serdeczności pani Joanny Wilk-Yaridiz, uczniowie klasy VII wzięli udział w „Lekcji dla Rodaka”, która tym razem odbyła się w Senacie. Lekcja na temat Polaków mieszkających w Kazachstanie została przeprowadzona przez młodzież z Ukrainy, Mołdawii i Kazachstanu – potomków Polaków zesłanych na Wschód. Opowiadali m.in. o historii zesłania, panujących trudnych warunkach życia na terenach dzisiejszego Kazachstanu, z którymi musieli mierzyć się zesłańcy. Mówili także o dzisiejszym Kazachstanie, historii jego utworzenia po rozpadzie Związku Radzieckiego i geografii.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaapelował do młodzieży, aby pamiętała o rodakach, którzy nie ze swojej woli mieszkają na Wschodzie i o wydarzeniach, które do tego doprowadziły.
Wszystkich Świętych
 
Są dni pełne radości, szczęścia i uniesień. Ale są też inne – pełne zadumy i smutku. I taki jest listopadowy dzień, kiedy to idziemy na cmentarze, zapalamy znicze, wzdychamy, tęsknimy i… odchodzimy.
Święto Zmarłych to czas, kiedy odżywają wspomnienia o tych, którzy odeszli, o naszych najbliższych zmarłych. Pamiętamy o tych, którzy związani byli z naszą szkołą. W tym dniu zapalamy znicze pamięci na ich grobach – dowód naszej miłości, przyjaźni i dobrych wspomnień. Pomyślmy przez chwilę o tych, na których grobach nikt nie zapali lampki, nikt nie  odmówi modlitwy. Już od kilku lat uczniowie naszej szkoły odwiedzają takie groby, aby je uporządkować, a później zapalić znicze. Święto zmarłych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny, pamięć o samotnych żołnierskich grobach.  Koniecznie zapalmy tam światełko i przystańmy w zadumie.

 
Poznajemy kulturę i tradycje krajów anglosaskich
 
Samorząd Uczniowski zaprosił społeczność naszej szkoły do udziału w konkursie na najlepszy strój Halloween-owy, celem konkursu było zapoznanie uczniów z obyczajami krajów anglojęzycznych, a jednym z nich jest Halloween.
Uczniowie, chętnie wzięli udział w konkursie, a stroje były wykonane z precyzją i niesamowitą kreatywnością, zatem Jury miało ogromny problem z podjęciem decyzji, ostatecznie nagrodzono 3 osoby:
I miejsce- Maria Górna
II miejsce- Julia Grzybowska
III miejsce- Kinga Pietrzak
Wszyscy uczniowie zostali zagrodzeni dyplomami i słodyczami.
W ciągu całego dnia prowadzony był konkurs dotyczący znajomości tradycji Halloween, a dzieci na lekcji języka angielskiego miały okazję zrobić tradycyjna dynię Jack-o-lantern oraz brały udział w zabawie trick or treat.
Konkurs w Słupnie
Zabawa na całego!
 
Dzięki Stowarzyszeniu Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” w Rębowie uczestniczyliśmy w bezpłatnej wystawie objazdowej pt. „Eksperymentuj” podróżującej „Naukobusem” z Centrum Nauki Kopernik.
Jest to mobilna wystawa z ponad dwudziestoma eksponatami, które można dotknąć i przetestować. Umożliwia dotarcie do uczniów ze wsi, miast i miasteczek. Poprzez łączenie nauki i zabawy dzieci przeprowadziły doświadczenia z zakresu fizyki, mogły poznać tajniki ludzkiego organizmu, a także wykorzystać matematykę w praktyce – a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik.
Z dala od szkolnej tablicy uczestnicy dowiedzieli się, jak powstaje film, na czym polega dowód na twierdzenie Pitagorasa, próbowali też oszukać swoje zmysły.
Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie.
W dniu 18 października 2018 r w Szkole Podstawowej im. Obrońców Ojczyzny w Nowym Miszewie odbył się II Festiwal Piosenki Żołnierskiej i Partyzanckiej. Celem spotkania była popularyzacja pieśni patriotycznej oraz pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach historycznych, które miały ogromny wpływ na losy naszej ojczyzny. Przegląd piosenki podzielony był na 2 kategorie soliści i zespoły. W kategorii solista I miejsce wyśpiewała dla naszej szkoły Iga Cybulska z klasy IV, natomiast nasz Zespół Wokalny zajął I i III miejsce w kategorii zespoły wokalne. Gratulujemy także naszej uczennicy klasy VI Wiktorii Siekierskiej, która reprezentowała nas w kategorii solista. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dołączamy się do rozwijania poczucia tożsamości i dumy narodowej.
Marzena Łukaszewska
Święto Edukacji
10  października naszą szkołę odwiedził obraz św. Stanisław Kostka. Uczniowie powitali śpiewem świętego, wzięli  udział w adoracji , obejrzeli prezentację oraz montaż słowno-muzyczny. Z pomocą druhów OSP Święcieniec uroczyście odprowadziliśmy obraz do kościoła. Tam pożegnaliśmy  świętego i przekazaliśmy wizerunek wraz z relikwiami  wspólnocie parafialnej.
SZKOLNY BIWAK
 
Noc z 5 na 6 pazdziernika byla dla uczniow klas I - V wyjatkowa , poniewaz spedzili ja ... w szkole razem ze swoimi wychowawcami . Po co uczniowie mieliby nocowac w szkole? Jak to po co? Bo to jest FAJNE miejsce. Byla gra terenowa pod haslem " Kocham Cie Polsko" , rozgrywki sportowe, seans filmowy,pizza. Nocnym pogaduchom i zartom nie bylo konca ... az zmorzyl nas sen.
Dzień Patrona 
 
Dokładnie 74 lata temu, 3 października 1944 roku upadło Powstanie Warszawskie. Dowódcy zrywu pozbawieni nadziei na pomoc sojuszników zdecydowali się poddać stolicę. Tym samym  po 63 dniach zakończyła się walka o wyzwolenie Warszawy, która miała zniknąć z powierzchni ziemi.
 Powstanie Warszawskie było to największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcja zbrojną podziemia w Europie okupowanej przez Niemców.  
  Obok dorosłych do walki stanęły warszawskie dzieci. Chłopcy i dziewczęta w wieku 11-18 lat zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych żądając wręcz, aby pozwolono im podjąć walkę ze znienawidzonym najeźdźcą. Część z nich była odpowiednio przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach. Większość zdobywała doświadczenie w ulicznych walkach...
   Nasza Szkoła, obchodziła wczoraj swoje święto – Dzień Patrona poświęcony właśnie wszystkim  Małym Powstańcom.
Podczas uroczystego apelu dyrektor szkoły, Agnieszka Domińska przypomniała, że „Mały Powstaniec nie ma imienia ani nazwiska. To postać chłopca przytłoczonego ciężarem wojskowego stroju i obciążonego karabinem. 
Istotne jest, aby młodzi ludzie wiedzieli, że ich rówieśnicy z 1944 roku mieli takie same marzenia, pragnienia, ale w chwili zagrożenia wolności Ojczyzny nie zastanawiali się długo. Walczyli, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.”
Wspólnie z całą społecznością szkolną oraz  zaproszonymi gośćmi, panem wójtem – Marcinem Zawadką, księdzem proboszczem – Waldemarem Obrębskim, Radnymi Gminy Słupno, panią dyrektor CUW  - Agnieszką Biernat, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca zaprezentowali montaż słowno-muzyczny upamiętniający młodych bohaterów Warszawy...
  Eliza Rokicka
Wielkie sukcesy naszych sportowców
 
Radzanowo - 20.09.2018r.
Bezpieczni na drogach
 
26.09.2018r.  uczniowie wszystkich klas jak i przedszkolaki brały udział w spotkaniu z policjantami. Tematem spotkania było bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły
21 września to podwójne święto, obchodzimy 25-lecie działalności Fundacji Nasza Ziemia-organizatora akcji Sprzątanie świata-Polska i 50-lecie Orderu Uśmiechu.
Zapraszamy do fotorelacji
ZAPRASZAMY SPOŁECZNOŚĆ NASZEJ SZKOŁY
DO
PODJĘCIA WYZWAŃ W RAMACH JUBILEUSZOWEJ AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA-POLSKA
POKAŻ, ŻE SEGREGUJESZ!
I POKAŻ JAK SEGREGUJESZ!
Cel: pokażmy, że jest nas wiele osób, które segregują odpady - i robią to właściwie. Dajmy dobry przykład!
Dla kogo: posiadacze kont na social mediach
Jak wziąć udział:
1. polub nasz profil www.facebook.com/naszaziemia
2. zamieść na swoim profilu zdjęcie lub filmik jak segregujesz odpady (w domu, w pracy, na wakacjach...  )
3. w opisie oznacz profi Fundacji Nasza Ziemia - dowiemy się wtedy, że już dołaczyłeś do wyzwania i "zaszerujemy" Twój post na naszej tablicy
4. w opisie zdjęcia dodaj także3 hasztagi: #AkcjaSegregacja#SprzątanieŚwiataPolska #rePETa
Dla autorów 25 najbardziej symaptycznych zdjęć będą nagrody-niespodzianki [koszulki i torby]  Subiektywnej oceny dokona Zarząd Fundacji Nasza Ziemia  
Jak największa liczba "lajków" pod Waszymi zdjęciami będzie cenną sugestią dla oceniających  
Kiedy: do końca września 2018
ZBIERAMY - SPRZĄTAMY - NIE ŚMIECIMY
Cel: zorganizowanie zbiórki niepotrzebnych telefonów komórkowych (w porozumieniu i ze wsparciem Fundacji Nasza Ziemia)
Dla kogo: przedszkola, szkoły, organizacje, firmy, urzędy
Sugerowany termin: najlepiej do końca września, ale jeśli to potrzebne lub korzystne - zbierajcie tak długo ile trzeba  
Informacji udziela nauczyciel przyrody.
JUBILEUSZ 20-LECIA AKCJI UCZCIJMY SADZĄC DRZEWA!
Zachęcamy wszystkich do sadzenia Jubileuszowych Drzew. Niech będzie ich jak najwięcej! Wspaniałych prezentów i dla Ziemi i dla ludzi!
Źródło: materiały Fundacji Nasza Ziemia
Krzysztof Piersa w naszej szkole!

Autor poradnika "Komputerowy Ćpun" oraz "Trener Marzeń". Jako pierwszy z graczy postanowił rozmawiać z rodzicami i młodzieżą na temat uzależnienia od gier komputerowych. Przemierza wzdłuż i wszerz rozmawiając i tłumacząc jak niezwykła i jednocześnie niebezpieczna potrafi być cyfrowa rozrywka.
Szczególni goście
 
Podnosimy nasze kompetencje językowe- goście z Republiki Południowej Afryki w naszej szkole.
W dniu 12 września 2018r., na zaproszenie p. Dyrektor, Agnieszki Domińskiej, szkołę odwiedziła Sevenna Jordan, studentka iberystyki z Durbanu, RPA.
Sevenna i jej mama spotkały się dziećmi i młodzieżą klas IV, V, VI, VII i VIII, była to dla nich świetna okazja, aby przećwiczyć znajomość języka angielskiego, gdyż angielski to język ojczysty w RPA.
Dzieci były bardzo zainteresowane jak wygląda życie w Afryce, po angielsku pytały o pogodę, dzikie zwierzęta, ulubioną muzykę i sport.
Wielkim zaskoczeniem była dla nich wiadomość, że całym rokiem jest gorąco, temperatura sięga powyżej 40C, a zaproszone panie nigdy nie widziały śniegu.
Z zaciekawieniem wysłuchały historii o dzikich zwierzętach, które mieszkają w parkach narodowych, tj. słonie, żyrafy, nosorożce, i o tym, iż małpki często wbiegają do domów i kradną jedzenie, a węże to zwierzęta domowe.
Durban, miasto, którym mieszka Sevenna jest położone nad Oceanem Indyjskim i jest jednym z największych w RPA, liczy 3,4 mln mieszkańców. Jest to miasto wysoko zurbanizowane, zatem było to kolejne zaskoczenie dla uczniów, że mieszkańcy Afryki mieszkają w pięknych domach, jeżdżą nowymi samochodami.
Jednak obok tego nowoczesnego Durbanu, jest też biedny świat, głównie ludności czarnoskórej, która mieszka w chatach zrobionych z gliny i słomy, a dzieci muszą chodzić do szkoły 30 kilometrów.
Było to pierwsze z cykl spotkań z kulturą, tradycją i religią krajów anglojęzycznych.
Uczymy się ratować 
 
8 września 2018r. to Światowy Dzień Pierwszej Pomocy! Ćwiczymy by nie bać się udzielania pomocy potrzebującym w nagłych wypadkach.
Narodowe Czytanie
 
W piątek 7 września  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Słupnie  zorganizowano Narodowe Czytanie.  W roku obchodów stulecia odzyskania przez Polskę  Niepodległości lekturą jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Do wspólnego czytania zaproszeni zostali m.in. Wójt Gminy Słupno - Marcin Zawadka oraz Pani Dyrektor - Agnieszka Domińska.  Lekturze przysłuchiwali się uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej w Święcieńcu i Słupnie, Radni i członkowie Klubu Seniora.
Rozpoczęcie roku szkolnego i ślubowanie klasy pierwszej
 
W poniedziałek 3 września w naszej szkole, jak we wszystkich szkołach w Polsce, odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczęliśmy od wprowadzenia sztandaru szkolnego i hymnu państwowego. Następnie głos zabrała Pani Dyrektor, witając ciepłymi słowami po wakacyjnej przerwie wszystkich uczniów, rodziców, nauczycieli oraz pracowników szkoły . Powitała także gości: Zastępcę Wójta Gminy Słupno, Panią Agnieszkę Ruclak oraz proboszcza parafii Święcieniec, księdza Waldemara Obrębskiego. W tym roku po raz pierwszy, rozpoczęcie nauki odbyło się wraz ze ślubowaniem uczniów klasy pierwszej. Pierwszaki podnosząc prawe dłonie w kierunku sztandaru szkoły wypowiadały słowa przysięgi: My uczniowie klasy pierwszej ślubujemy: - godnie reprezentować naszą szkołę i dbać o jej dobre imię - kochać swoją Ojczyznę, szanować jej język i kulturę - rozwijać swoją wiedzę i umiejętności według posiadanych zdolności i możliwości - starać się żyć z innymi i dla innych Pasowanie na ucznia przez Panią Dyrektor było potwierdzeniem, iż uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków ufundowanych przez Radę Rodziców. Zadowoleni Pierwszoklasiści, jak i pozostali uczniowie, przyjęli życzenia na nowy rok szkolny od Pani Dyrektor i Zastępcy Wójta, Pani Agnieszki Ruclak. Na zakończenie, mali bohaterowie uroczystości i ich rodzice spędzili czas przy słodkim poczęstunku.

Dyrektor szkoły:

mgr Agnieszka Domińska

Sekretarz szkoły:

Marta Rogoza
tel/fax: (024) 260 65 18
kom. 500610274
e-mail: spswiecieniec@op.pl

GODZINY PRZYJMOWANIA INTERESANTÓW:


Pon-Pt. : 7.00 – 15.00
* w ostatnim roboczym dniu miesiąca:
     7.00 – 13.00

 

Dane adresowe:

Szkoła Podstawowa im.Małego Powstańca w Święcieńcu

09-472 Słupno

Organ prowadzący:

Gmina Słupno ul. Miszewska 8a

09-472 Słupno

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny:

Kuratorium Oświaty w Warszawie

z delegaturą w Płocku

 
 
 
Copyright ©2016 Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu, All Rights Reserved.
 
Liczba odwiedzin: 5055