Rok 2014/2015

 
KONIEC ROKU SZKOLNEGO 2014/2015
BAL POŻEGNALNY KLASY VI
PIKNIK RODZINNY

20.VI.2015r.
 
20 czerwca b.r., w sobotnie popołudnie teren Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu było pełen gwaru i wesołej zabawy. W tym dniu  odbył się w naszej szkole Piknik Rodzinny, który był wspaniałą okazją do spotkania z rodzinami i przyjaciółmi. Miło było nam gościć zastępcę wójta Gminy Słupno, pana Kamila Kulika oraz pana Andrzeja Chmielewskiego, który zapewnił dzieciom możliwość skorzystania z przejażdżek konnych. Tego dnia czekało na dzieci mnóstwo atrakcji, czyli loteria fantowa, malowanie twarzy, murale, dmuchana zjeżdżalnia, zabawy z klaunem Pinko i wiele gier drużynowych, m.in. mecz piłki siatkowej balonem napełnionym wodą.

            Nie zabrakło również atrakcji dla starszych uczestników Pikniku. Dzielni ojcowie i odważne mamy miały okazję wykazać się przed dziećmi swoimi zdolnościami sportowymi podczas turnieju „dwóch ogni”, rodzice kontra nauczyciele.

            Przez cały czas trwania Pikniku dla uczestników był rozstawiony wiejski stół z zsiadłym mlekiem, chlebem ze smalcem i ogórkami małosolnymi. A dla bardziej wygłodniałych proponowaliśmy kiełbaski i kaszankę z grilla.  Wewnątrz szkoły, na sali gimnastycznej znajdował się sklepik ze słodyczami, napojami i lodami oraz „kawiarenki”.

Jednym z punktów tej imprezy było przybliżenie przez nasze uczennice, piękne nimfy i panią Renatę Adamkiewicz tradycji związanych z nocą Kupały.

Dzięki aktywnemu udziałowi dzieci i ich rodziców Piknik Rodzinny był bardzo udany.

Agnieszka Domińska
WYCIECZKA NA FARMĘ ILUZJI
18.VI.2015r.

         Dnia 18 czerwca 2015 roku uczniowie naszej szkoły mieli okazję pojechać na niesamowitą wycieczkę. Jedyna na świecie Latająca Chata Tajemnic, Muzeum Iluzji oraz zaczarowany ogród pełen magicznych przedmiotów i złudzeń optycznych to tylko niektóre z atrakcji tworzących Park Edukacji i Rozrywki” FARMA ILUZJI „ w Mościskach. Jest to miejsce niezwykłych ciekawostek, które przeczą racjonalnemu widzeniu świata. Znajduje się tutaj Magiczny Domek, Lewitujący kran, czy też zagadkowy Tunel Zapomnienia, czy Studnia bez dna. Aby przejść przez Wiklinowy Labirynt, uczniowie musieli wytężyć swój umysł. Zaś przy Krześle olbrzyma wyglądali jak krasnoludki. W centralnym  punkcie Parku z wielkim zainteresowaniem dzieci obejrzały magiczne show „ Pana Ząbka”. Zabawy z własnym umysłem, odwróciły do góry nogami nasz racjonalny umysł i postrzeganie świata!

Katarzyna Porębska
WYCIECZKA DO ZOO
16.VI.2015r.

16 czerwca 2015r. społeczność uczniowska Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu odwiedziła Płocki Ogród Zoologiczny. Wysoki brzeg skarpy wiślanej stwarza korzystne warunki do hodowli  rzadkich, dzikich zwierząt, prezentowanych w nielicznych ogrodach zoologicznych. Uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć wiele z tych zwierząt w różnych ekosystemach świata.

Największe zainteresowanie wzbudzili mieszkańcy pawilonu tamaryn i marmozet, herpetarium oraz pawilonu ptaków tropikalnych.

 Wycieczka odbyła się dzięki współpracy Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego.

Środki na ten niezwykle miły wyjazd zostały pozyskane w ramach akcji ,,Słodka walentynka”.

Milena Lewandowska 
WYCIECZKA DO KRAKOWA
11-12.VI.2015r

11 czerwca 2015 roku 17 osobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką nauczycielek: Anety Antoszek i Renaty Adamkiewicz wyjechała na długo oczekiwaną wycieczkę do Krakowa. Zwiedzenie dawnej stolicy Polski od dawna było naszym marzeniem, które w końcu się urzeczywistniło.

11 czerwca zebraliśmy się przed szkołą i w napięciu oczekiwaliśmy na autokar. Trochę się spóźniał, ale około 6.30 wreszcie mogliśmy zająć miejsca i, po pożegnaniu z rodzicami, ruszyliśmy. Podróż przebiegła bez problemów. W drodze pani Renata opowiadała o historii Krakowa i jego zabytkach. Tak więc na miejsce przybyliśmy już z niezbędną wiedzą.

Około 13.30 byliśmy przed Wawelem. Siedziba królów dumnie ukazała nam swoje piękno. Następnie spotkaliśmy się przewodnikiem i ruszyliśmy na zwiedzanie. Największe wrażenie wywarły na nas groby królewskie i historia męczeńskiej śmierci biskupa Stanisława ze Szczepanowa. Z wyżyn dzwonu Zygmunta podziwialiśmy panoramę Krakowa, choć dla niektórych było to trudne doświadczenie.

Po opuszczeniu Wawelu udaliśmy się na krakowski rynek, gdzie podziwialiśmy Sukiennice i Kościół Mariacki. To tam wreszcie zobaczyliśmy, znany z lektury „Historia żółtej ciżemki” ołtarz Wita Stwosza. Jest naprawdę piękny!

Przed 18 – tą przybyliśmy do hotelu, gdzie zajęliśmy swoje pokoje. Kolacja była pyszna, a po niej najfajniejsza noc: pełna dowcipów i przyjacielskich rozmów. Rano było trochę ciężko, ale perspektywa śniadania zwyciężyła. Po śniadaniu opuściliśmy hotel i udaliśmy się na zwiedzanie krakowskiej dzielnicy Kazimierz, która zachwyciła nas swoim specyficznym pięknem. Cisza i nostalgiczny nastrój kazimierzowskich uliczek na długo pozostaną w naszej pamięci.

Około południa udaliśmy się w drogę powrotną.  Tym razem pojechaliśmy przez Jurę Krakowsko – Częstochowską, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć, znaną z lekcji przyrody, maczugę Herkulesa i zamek w Pieskowej Skale. Na koniec Częstochowa. W skupieniu i ciszy weszliśmy do klasztoru,  w którym zobaczyliśmy najważniejszy dla Polaków obraz: Matki Boskiej Częstochowskiej.

Zjedliśmy obiad i udaliśmy się w drogę powrotną. Nie obyło się bez przygód, ale zmęczeni i szczęśliwi późnym wieczorem 12 czerwca przyjechaliśmy na miejsce. Przed szkołą powitały nas oklaski rodziców, zadowolonych, że bezpiecznie dotarliśmy do domu.


Renata Adamkiewicz 

KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ W RADZANOWIE
11.VI.2015r.

Pod takim hasłem dnia 11czerwca w Przedszkolu Samorządowym w Radzanowie odbył się IV przegląd wokalno – muzyczny  w Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie. W tym roku , z uwagi na obchodzony Rok Papieski przegląd nawiązywał do tematyki religijne i był dedykowany osobie Jana Pawła II. W przeglądzie udział wzięło 12 zespołów z powiatu płockiego: z Blichowa ,Święcieńca, Staroźreb, Ciółkówka, Stróżewka, Drobina, Rogozina, Radzanowa oraz klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Radzanowie. Nasze przedszkole reprezentował zespół pięcioosobowy w składzie: Seweryn Kopec, Iga Cybulska, Ewelina Błaszczak ,Julia Turkowska i Ola Podwiązka. Dzieci zprezentowały piosenkę pt. „ Na drugi brzeg”. Wspólna zabawa odbyła się w wesołej i miłej atmosferze. Wszystkie dzieci wróciły z dyplomami  i nagrodami.
KONKURS EKOLOGICZNY W S.P. 23 W PŁOCKU
09.VI.2015r.
DZIEŃ PATRONA
ZAWODY SPORTOWE DLA PRZEDSZKOLI
W KANIGOWIE 

28 maja  uczestniczyliśmy w  II Mini Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków w Nowym Kanigowie. Olimpiada miała na celu promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności ruchowej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wdrażanie do kulturalnego zachowania się podczas kibicowania. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały dzielne dziewczyny: Iga Cybulska, Ewelina Błaszczak i Julia Turkowska oraz wspomagała nas drużyna dopingująca pod opieką pani Eli Maliszewskiej. Dzieci konkurowały ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 latki i 5-6 latki, a zgromadzeni kibice głośno dopingowali młodych uczestników. Przedszkolaki rywalizowały ze sobą w sześciu konkurencjach – ,,Bieg w workach’’, ,,Rzut do celu’’, ,,Bieg z kubkiem’’, ,,Przejście przez tunel’’, ,,Wiązany bieg’’ i ,,Przenoszenie piłek’’. Nasza drużyna wywalczyła II zaszczytne miejsce.

         Dodatkową atrakcją był konkurs na najciekawszy okrzyk lub taniec dopingujący. W tej  kategorii wypadliśmy rewelacyjnie prezentując taniec „ Myszki Miki”
GALA KREATYWNOŚCI  – V EDYCJA
„ Daj się poprowadzić kreatywności ”

          W dniu  28 maja 2015 roku w Szkole Podstawowej w Słupnie  odbyła się V edycja  Gali Kreatywności.  Trzyosobowe drużyny przedstawiały przygotowane wcześniej herby oraz wykonywały przydzielone losowo zadania. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy szóstej: Weronika Lisiecka, Natalia Świderska i Piotr Podwiązka. Stosowne przebranie, kreatywny pomysł i wykonanie herbu to zasługa całej klasy. Elementy umieszczone na pracy symbolizują patrona szkoły, naukę i przyjaźń. Piotr w stroju harcerza, Weronika w szkolnym mundurku i Natalia,  słuchająca hip hop to obraz szkoły na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.

            Wszyscy uczestnicy gali świetnie bawili się przy sprawozdaniach ze swoich zadań. Nasz zespół był odpowiedzialny za degustację wytwornego nektaru mleczno-owocowego. Drużyny z pozostałych szkół miały wykonać m.in. instrumenty muzyczne, maszynę przyszłości oraz kreatywny strój wieczorowy. Na zakończenie gali gimnazjaliści odegrali scenki z bajek, organizatorzy wręczyli upominki i dyplomy.

 
Aneta Antoszek
  Dzień Mamy i Taty

            Mama i Tata to pierwsze słowa każdego dziecka. Rodzice to najważniejsze osoby w jego życiu. Należy więc dbać, troszczyć się i pielęgnować więź między dzieckiem a rodzicem.

Dlatego też 26 maja 2015 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość Dnia Matki i Ojca, podczas której dzieci z klas 0-III  wyraziły swą miłość i wdzięczność za ich rodzicielską dobroć.

W tym roku, uczniowie najmłodszych klas pokazali się trochę inaczej, niż zwykle. Przygotowali inscenizacje wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Dzieci przebrane w piękne stroje, zaprezentowały swoje

 „ mini” aktorskie zdolności i umiejętności taneczne. Prezentacjom artystycznym towarzyszyły wielkie emocje rodziców.

Po części oficjalnej dzieci złożyły życzenia swoim kochanym rodzicom i wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Całusom i uściskom nie było końca.

Uroczystości towarzyszyła podniosła i niezwykle rodzinna atmosfera, którą zakończono  słodkim poczęstunkiem.

Elżbieta Maliszewska
 
 
 
SZKOŁA TO NIE TYLKO NAUKA

W dniach 22-23 maja 2015 roku, w Szkole Podstawowej im. Małego Powstańca  w Święcieńcu odbył się biwak szkolny.

Uczniowie klasy V i VI spotkali się po piątkowych lekcjach, punktualnie o godzinie 17-tej. Od razu zaczęto przygotowywać obozowe warunki noclegowe. Dzieci rozłożyły materace i ulokowały się w pracowni przyrodniczej  ze swoim, przeznaczonym na dwa dni dobytkiem. Niejeden uczestnik biwaku zadał sobie w duszy pytanie: czy szkielet człowieka stojący na zapleczu nie ożyje o północy?

Następnie postanowiliśmy wyjść na dwór, gdzie graliśmy w piłkę, skakaliśmy przez linę i uczyliśmy się robić węzły ratownicze.

Tak jak podczas zeszłorocznego biwaku, podzieliliśmy się na dwie drużyny i rozpoczęliśmy zabawę terenową - podchody. Przez około 3 offroad'owe kilometry drużyna pana Piotra Jakubowskiego i Konrada Więcka uciekała, zostawiając po drodze ukryte zadania dla grupy pani Ani Kolczyńskiej i Agnieszki Domińskiej. Pogoda była cudowna, a humory dopisywały.

Około godziny 21.00 wszyscy, jak jedna wielka rodzina, usiedliśmy w stołówce szkolnej i otrzymaliśmy zasłużony posiłek, składający się z ośmiu ogromnych pizz i coca coli.

Po wieczornej toalecie, zmęczeni, położyliśmy się na swoich materacach i oglądaliśmy horrory.

Rano, po przebudzeniu się, niektórzy z nas mieli na twarzy "maseczkę" z pasty do zębów.

O godzinie 7.15 pan Piotr zarządził gimnastykę poranną i zabawy na świeżym powietrzu. Prawdę mówiąc, niektórzy mieli problem z otworzeniem oczu, a co dopiero skłony i przysiady!

Przyszedł czas na śniadanie, podczas którego królowały płatki na mleku, gdyż te do trudnych w przygotowaniu nie należą.

Po śniadaniu i ciepłej herbacie trzeba było sprzątnąć po naszym wspaniałym biwaku, co okazało się szczególnie trudnym zadaniem. Ponieważ jednak: „warto jest robić rzeczy trudne”, poradziliśmy sobie ze wszystkim na 6!

Agnieszka Domińska 
 
 
 
WIERSZE,  BAJKI, BAJECZKI

Pod takim hasłem odbyła się V edycja  konkursu dla przedszkolaków. W tym roku gościliśmy przedszkola ze Słupna, Radzanowa, Nowego Miszewa, Nowego Kanigowa, Liszyna. Dzieci wykazały się ogromną wiedzą na temat treści wierszy i bajek. Wszystkie drużyny świetnie rozwiązywały zadania zdobywając maksymalną liczbę punktów. Za swój wysiłek otrzymały  nagrody i dyplomy. Tegoroczny konkurs zaszczycił swoją obecnością pan Marcin Zawadka – Wójt Gminy Słupno i pani Renata Krawczyńska - specjalista od promocji gminy. Wszyscy zaproszeni goście  na początku spotkania zostali zaproszeni do obejrzenia inscenizacji   w wykonaniu uczniów naszej szkoły, którzy poprzez recytację, taniec i śpiew przenieśli nas do „ Krainy Baśni” . Odwiedził nas Koziołek Matołek, Kaczka Dziwaczka, Żuk i Biedronka, a także pewna chora Żaba. Poza tym Pan Wójt wspominając swoje dzieciństwo wyrecytował nam wiersz J. Tuwim oraz w nawiązaniu do akcji „ Cała Polska Czyta Dzieciom” odczytał „ Lokomotywę” .

Katarzyna Porębska 
ASTROPARK
Ciekawa lekcja astronomii.

        8 maja 2015r. gościliśmy w murach naszej szkoły Mobilne Planetarium Astropark.

Planetarium, to w rzeczywistości nadmuchiwana kopuła pokryta specjalnym materiałem zapewniającym we wnętrzu niezbędną ciemność. Zastosowanie specjalnego zwierciadła projekcyjnego, pozwoliło uczniom odbyć wirtualną podróż do odległych zakątków Wszechświata. Oglądaliśmy gwiaździste niebo, gwiazdozbiory, planety, galaktyki, meteoryty i wizualizacje ruchu obrotowego i obiegowego Ziemi.

Dowiedzieliśmy się, że wpływ na to że jest widno ma nie tylko Słońce, ale  przede wszystkim atmosfera. Czterdziestopięciominutowe prezentacje w ciekawy sposób przybliżyły nie zawsze łatwą wiedzę astronomiczną i pozwoliły przeżyć niezapomniane chwile w przestrzeni kosmicznej.
 
Agnieszka Domińska
XVI Międzygminna Liga Przedmiotowa
w Radzanowie

        21 maja 2015 roku odbyła się kolejna edycja Ligi Przedmiotowej w Szkole Podstawowej w Radzanowie. Nasi uczniowie wzięli udział w następujących konkursach:

kształcenia zintegrowanego     dla uczniów klas II,
przyrody dla uczniów klas      IV,
matematyki dla uczniów      klas V,
języka polskiego i      historii dla uczniów klas VI,
języka angielskiego dla      uczniów klas III-IV,
języka angielskiego dla      uczniów klas V-VI.
 
Gratulujemy wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych i życzymy dalszych sukcesów. Oto nasi nagrodzeni uczniowie:

                        Amelia Drajkowska          V m-ce   kształcenie zintegrowane klasa II
                        Szymon Turkowski           V m-ce   przyroda klasa IV
                        Michał Ambroziak             III m-ce  matematyka klasa V
                        Katarzyna Skonieczna     IV m-ce  matematyka klasa V
                        Weronika Lisiecka            IV m-ce język polski i historia klasa VI.
TURNIEJ EKOLOGICZNY DLA MALUCHÓW
"MIŁOŚNIK PRZYRODY"

Dzieci w przedszkolu   rozwijają swoje zainteresowania przyrodnicze, uczą się jak dbać o naturę, poznają zasady jakimi powinien kierować się młody ekolog. Dlatego też podejmowane są liczne zadania, by w pełni zrealizować zamierzony cele. Dnia  6 maja w grupie przedszkolnej „ Pszczółki” odbył się mini konkurs ekologiczny pod hasłem  „ Miłośnicy przyrody”. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały dzielne dziewczynki: Ewelinka, Julka, Weronika Nadia i Ola. W formie zabawy dzieci podzieliły się posiadaną wiedzą w zakresie środowiska przyrodniczego. Udzielały prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania, rozpoznawały głosy zwierząt, oczyszczały „ rzekę” z zanieczyszczeń”, układały puzzle, segregowały śmieci. Nie zabrakło integrujących zabaw muzyczno-ruchowych, do których wykorzystane były materiały odpadowe. Na koniec „ ze rowiaki” zaśpiewały piosenkę „ Ziemia – zielona wyspa”. Zmaganiom przedszkolaków  towarzyszyło wiele radości, zadowolenia i satysfakcji. Z uśmiechem na twarzy, z dyplomami, odznakami   „ Miłośnika Przyrody” i  ekologiczną grą  dzieci powróciły do sali. Serdecznie dziękujemy pani  Edycie Sobolewskiej za zaproszenie i duży wkład pracy w organizację konkursu. 
„W MAŁYM CIELE WIELKI DUCH”
"Nie straszny żaden fikołek - gdy ćwiczy Koziołek Matołek"

7 maja 2015r. drużyna sportowa klas I – III  Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca ze swą trenerką Panią Elżbietą Maliszewską wzięła udział w XIII Powiatowym Turnieju Sportowym : „W Małym Ciele Wielki Duch”. Równolegle w turnieju startowała drużyna dopingująca, której zadaniem było zagrzewanie naszych zawodników do rywalizacji. Zespół taneczny „HOPSY”  pod kierunkiem  Izy Tomaszewskiej zaprezentował taniec związany z tematyką turnieju. Cieszymy się bardzo, że w obu konkurencjach zajęliśmy I miejsce! Dziękujemy wszystkim drużynom za świetną zabawę, a nauczycielom i dyrekcji Szkoły Podstawowej w Nowym Miszewie gratulujemy przygotowania tej wspaniałej imprezy.  
DZIEŃ ZIEMI
XVII MAZOWIECKIE IGRZYSKA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ

10 kwietnia 2015r. w Sierpcu odbyły się Międzypowiatowe Indywidualne Biegi Przełajowe. Były to jednocześnie eliminacje do zawodów wojewódzkich. Awans uzyskała Weronika Lisiecka uczennica klasy szóstej, która uplasowała się na 10 miejscu (startowało 91 zawodniczek).  Dzięki temu Weronika wzięła udział XVII Igrzyskach Młodzieży Szkolnej  Radomiu. Nieźle wypadł też uczeń klasy szóstej Piotr Podwiązka, który ukończył bieg na 15 pozycji (startowało 96 zawodników). Gratulacje!
Prymusek

27 kwietnia 2015r. wzięliśmy udział w I Międzygminnej Lidze Przedmiotowej „PRYMUSEK”, która odbyła się w Szkole Podstawowej w Nowym Miszewie.

Startowaliśmy w:
1.       Konkursie ortograficznym dla klas trzecich.
2.       Konkursie przyrodniczym dla klas czwartych.
3.       Konkursie matematycznym dla klas piątych.
4.       Konkursie języka polskiego dla klas szóstych.
5.       Konkursie języka angielskiego dla klas piątych i szóstych.

Miło nam poinformować, że uczennica klasy szóstej Weronika Lisiecka zajęła III miejsce w konkursie języka angielskiego oraz II w konkursie języka polskiego. Uczeń klasy piątej Adam Zwierzchowski zajął II miejsce w konkursie języka angielskiego.  Serdecznie gratulujemy!
„Czerwone jabłuszko”
czyli o tym jak budować więzi międzypokoleniowe.

W dniu 9 kwietnia 2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu oraz Seniorki z zespołu wokalnego „18 lat + VAT” reprezentujące Dom Kultury wzięli udział w III Wojewódzkiej Konferencji Szkół Promujących Zdrowie. Konferencja przebiegała pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty, a jej celem była prezentacja osiągnięć szkół promujących zdrowie.

W 2013r. Szkoła w Święcieńcu zdobyła I miejsce w Polsce za przygotowanie prezentacji multimedialnej będącej podsumowaniem akcji: „Wiem co jem”. W tegorocznej konferencji prezentowaliśmy tzw. dobre praktyki w zakresie: „Szkoły i placówki oświatowe seniorom”.

Po cyklu wspólnych spotkań organizowanych w siedzibie szkoły oraz słupieńskiej  świetlicy przygotowano prezentację artystyczną pt. „Czerwone jabłuszko”, która spotkała się z aplauzem nauczycieli i dyrektorów szkół z terenu działania warszawskiego kuratorium.  

Współpraca z Seniorami była wspaniałą lekcją szacunku i przyjaźni. Budowanie więzi międzypokoleniowych jest niezwykle ważne. Pokazuje, że przez całe życie bez względu na wiek, każdy z nas ma wiele do zaoferowania. Dowód? Mark Zuckerberg stworzył Facebook w wieku 19 lat, ale za to Charles Flint założył IBM gdy miał…61 lat!

Wychowujmy dzieci tak, abyśmy za kilkadziesiąt lat mogli liczyć na miłość, zrozumienie naszych potrzeb i poczucie przynależności. To oni będą tymi, od których zależeć będzie jakość naszego życia.

Izabela Tomaszewska
DLACZEGO SŁOŃCE ZGASŁO ?

Za nami spektakl, jaki w Polsce mamy okazję oglądać bardzo rzadko.  20 marca w pierwszym dniu astronomicznej wiosny  obserwowaliśmy  w naszej szkole częściowe zaćmienie Słońca -  pierwsze tego typu zjawisko widoczne na naszym niebie od 4 lat. Średnio w Polsce było zasłonięte przez Księżyc  około 70% tarczy Słońca.  Zjawisko było widoczne  niemal z każdego miejsca, wystarczyło  wyjść na  placyk przed szkołę i  oglądać  tarczę słoneczną przez specjalne filtry . Po obserwacji w terenie pani od przyrody   zaprezentowała  uczniom zaćmienie Słońca  na specjalnym modelu i wyjaśniła, na czym  ono polega.

Warto było przyjrzeć się temu niesamowitemu zjawisku, bo następna okazja do oglądania częściowego zaćmienia Słońca w naszym kraju przydarzy się dopiero w 2026 roku, a na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce trzeba będzie poczekać  aż 120 lat do października 2135 roku.


Anna Kolczyńska 
SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

8 kwietnia naszą szkołę odwiedził  funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Płocku pan A. Lejman. Włączając się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom",  pan strażak  przeczytał dzieciom z klas 0,I, II bajkę „ Mrówka i gołąb”. Następnie dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały film „ Przygody  Damiana -  Szkolnego Piromana”. Film zawiera informacje na temat przyczyn powstawania pożarów oraz ich skutków; zasad zachowania się podczas tego zdarzenia, w tym alarmowania straży pożarnej. Podaje zasady prawidłowej ewakuacji uczniów ze szkoły oraz znaczenie znaków ewakuacyjnych. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu  na każdym etapie edukacji dzieci. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób. Wspólne spotkanie zakończyło się rozdaniem przez gościa planów lekcji z wozem strażackim i ulotek. 

Katarzyna Porębska
EGZAMIN KLASY VI 2015
RACHU CIACHU I PO STRACHU!!!

         01 kwietnia 2015 roku, o godzinie 9.00, uczniowie klasy szóstej zmierzyli się ze sprawdzianem szóstoklasisty. 
 To pierwszy rocznik, który zdaje go w nowej formule.

Nowy sprawdzian został podzielony na dwie części. Pierwsza z nich sprawdza umiejętności i wiedzę z języka polskiego oraz matematyki. Dodatkowo, zadania były osadzone w kontekście historycznym lub przyrodniczym, co sprawdzi wiedzę uczniów w szerszym zakresie. Ale to nie koniec!!!
 O godzinie 11.45 odbyła się  druga część egzaminu - test z języka angielskiego.

Jak spisali się nasi uczniowie? Wierzę, że super!!! Dla mnie są najlepsi!!!

Agnieszka Domińska

 wychowawczyni 
PALMY WIELKANOCNE 

Pięknie kolorowo i ludowo , tak przez kilka dni wyglądała nasza wystawa palm wielkanocnych . Palmy zgromadzone na naszej wystawie zostały wykonane rodzinnie na konkurs organizowany prze Gminny Ośrodek Kultury w Słupnie .

Palmy wykonane na konkurs zgodnie z regulaminem miały nawiązywać zarówno formą jak i surowcem do tradycyjnych palm wielkanocnych . A takie wykonywane były z naturalnych surowców: trzciny pospolitej,  gałązek wierzby i brzozy. Elementem uzupełniającym były także suszone i barwione kwiaty, wstążki i kwiaty wykonane z bibułki. Techniki ich wykonania były różne .  Wszystkie palmy wymagały dużo misternej pracy i naprawdę prezentowały się wspaniale .

27 marca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników .

Kategoria dzieci szkoła podstawowa – praca indywidualna

I miejsce – Oliwia Pietrzak

Wyróżnienie Maja Cybulska i Iga Cybulska

Kategoria dzieci  ze szkoły podstawowej – praca zbiorowa

I miejsce – Oliwia i Adam Cyls

Wyróżnienie – Seweryn i Alan Kopeć .

Wszystkim laureatom gratulujemy .

W tym roku uczennice naszej szkoły brały udział w konkursie na palmę wielkanocną organizowanym przez  Szkolę Podstawowa w Liszynie . Natalia Swiderska i Weronika Lisiecka w czasie 120 minut musiały wykonać tradycyjną  palmę . Wykonane prace pozostały na wystawie w szkole w Liszynie . Przy wspólnej pracy wszyscy dobrze się bawili.

Wszystkie palmy wykonane przez naszych uczniów wzięły udział w procesji w Niedzielę Palmową .
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Wspólne obchody Pierwszego Dnia Wiosny na stałe wpisały się w kalendarz imprez i uroczystości naszej szkoły.  Uczestnicząc w zabawach w  sali gimnastycznej i przy ognisku,  uczniowie mogli nieco odetchnąć od nauki, klasówek i sprawdzianów.

Wszystkie klasy wykonały Marzannę oraz starannie przygotowały się do pokazu mody wiosennej.  Komisja konkursowa stanęła przed trudnym zadaniem oceny wysiłku dzieci i zaangażowania rodziców w przygotowanie kolorowych i oryginalnych strojów.

            W czasie turnieju nie obyło się również bez konkurencji wiedzy przyrodniczej.  Dzieci z młodszych klas musiały odgadnąć zagadki o wiośnie, co dla wszystkich uczestników okazało się bardzo łatwym zadaniem i zostało nagrodzone drobnymi upominkami.

            Wiele emocji  i radości wzbudziły też zabawy sprawnościowe przygotowane przez nauczyciela wychowania fizycznego - pana Huberta Krawca. Były wyścigi w workach, na kocykach, biegi z przeszkodami, mecze piłkarskie.

Niespodzianką dnia, dzięki staraniom pani Agnieszki Domińskiej  było przybycie do naszej szkoły międzynarodowego sędziego piłkarskiego pana Szymona Marciniaka. Dzieci były bardzo zainteresowane ciekawostkami ze świata sportu, specyfiką  pracy sędziego, sposobem osiągnięcia  sukcesu w zawodzie. Wszyscy chętni otrzymali autografy, a  chłopcy ze starszych klas rozegrali  mecz piłki nożnej, który sędziował nasz gość.

Na zakończenie dnia zorganizowano, przy współudziale Rady Rodziców pieczenie kiełbasek przy ognisku oraz palenie  Marzanny.

Głównym celem całej imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, wdrażanie do zdrowej rywalizacji oraz  zniechęcanie uczniów do wagarów tak, by Pierwszy  Dzień Wiosny nie był postrzegany jako Dzień Wagarowicza.  
SPOTKANIE Z SĘDZIĄ
ZABAWA W TEATR

16 marca dzieci z „ zerówki” zainscenizowały  swoim młodszym kolegom z przedszkola wiersz pt. Urodziny myszki” Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w przygotowanie całego przedstawienia samodzielnie wykonały dekoracje, elementy scenografii, z pomocą rodziców przygotowali kostiumy. Tego typu zajęcia były przede  wszystkim dobrą zabawą, podczas której dzieci odgrywały scenki , wcielając się w różne role: myszki, króliczków, prosiaczka, kaczek, lisków), uczyły się wyrażania emocji, a także zachowania się na scenie i na widowni.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji  przedstawienia.

   Katarzyna Porębska
GÓRNIK W NASZEJ SZKOLE

W dniu 12 marca uczniowie naszej szkoły  mieli możliwość spotkania się z górnikiem Panem Szczepanem Woja , który zaprezentował dzieciom swój piękny galowy strój , Bardzo ciekawie opowiadał o pracy, o niebezpieczeństwach związanych z tym zawodem. W ciekawych słowach przybliżył dzieciom blaski i cienie górniczej profesji i specyfikę pracy w kopalni. Dzieci zadawały wiele pytań o wszystko co jest związane z tym zawodem, a także o wszystkie elementy stroju galowego , czy też koloru pióropuszy na czapce górniczej. Pan Szczepan znalazł również czas, żeby przeczyta dzieciom bajki w ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” Spotkanie było bardzo ciekawe dla uczniów i nauczycieli. 

Katarzyna Porębska 
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM WOPR

Dnia 11.03.2014 r. naszą szkołę odwiedził   ratownika WOPR – Pan Andrzej Krymow. Na początku spotkania pan Andrzej przedstawił prezentację multimedialną, z której dowiedzieliśmy się  jak wygląda służba ratownika wodnego i jakim sprzętem się posługuje, ratując ludzkie życie. Olbrzymie zainteresowanie wzbudził pies na służbie, czyli nowofundland Orka, który ma wspierać ratowników WOPR podczas wykonywania ich obowiązków. Pan Andrzej , włączając się  do akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” zaprezentował fragment książki M. Wojtyszko „ Bromba i inni”

Dzieci z klas I – III i przedszkolaki  były zachwycone tą niecodzienną wizytą, a dzięki niej zdobyły wiele przydatnych w życiu codziennym wiadomości.

Katarzyna Porębska 
Walentynki w karnawale

            12 lutego 2015 roku w Tłusty Czwartek bawiliśmy się na balu karnawałowym. W tym roku obowiązywał strój z akcentem walentynkowym.  Rycerze, królewny, biedroneczki i inni bohaterowie bajek wystąpili w kolorze miłości. W czasie zabawy rozdawano kartki walentynkowe oraz smakołyki za udział w konkursach tanecznych. Wybrano Króla i Królową Balu, słodyczami nagrodzono uczniów za najciekawsze stroje karnawałowe. Zgodnie z polską tradycją nie zabrakło pączków i faworków.

Dziękujemy za wspólną zabawę.

Aneta Antoszek
KONKURS WIEDZY POŻARNICZEJ   

11 lutego br. w  Gimnazjum im. K.K. Baczyńskiego zostały przeprowadzone eliminacje gminne do Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej. Organizatorem niniejszych zmagań jest Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Słupnie przy współudziale Urzędu Gminy w Słupnie.

W turnieju uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum z terenu naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VI w składzie : Weronika Lisiecka , Katarzyna Rajewska i Michał Woźniak .

Fundatorem wszystkich nagród dla uczestników, którzy wzięli udział w eliminacjach gminnych był Urząd Gminy w Słupnie.

Gratulujemy  Kasi Rajewskiej, która zajęła II miejsce .

Tekst: Anna Kaźmierczak
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to szczególny dzień, w którym wnuczki i wnukowie mogą podziękować swoim Babciom i Dziadkom za trud, poświęcenie, miłość i pomoc w ich wychowaniu.W naszej szkole uroczystość z okazji święta Babci i Dziadka odbyła się  10.02.2015 r. Wszystkich szanownych gości przywitała pani dyrektor Izabela Tomaszewska, która złożyła wszystkim Seniorom najlepsze życzenia i podziękował za odwiedzenie naszej szkoły.Dzieci z zerówki  ubrani w galowe stroje przygotowali dla przybyłych gości najpiękniejsze piosenki, wiersze i  tańce. Po części artystycznej ukochane wnuczęta, w dowód pamięci i miłości, wręczyły swoim Babciom i Dziadkom pięknie wykonane prezenty. Następnie był czas na poczęstunek, o który zatroszczyły się mamy . Dla wszystkich były to bardzo przyjemne i wzruszające chwile. Święto tak bliskich nam osób było doskonałą okazją ku temu, by okazać im wdzięczność i szacunek.

Podczas spotkania panowała miła i serdeczna atmosfera. Słowa podziękowania kieruję w stronę rodziców za przygotowanie poczęstunku dla gości. Myślę, że ten dzień na długo pozostanie w naszych sercach.

Tekst: Katarzyna Porębska 
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
 


           Kolejny rok jesteśmy partnerami WOŚP. Dziękujemy wolontariuszom : Weronice Lisieckiej, Natalii  Świderskiej, Jakubowi Woronieckiemu, Michałowi Woźniakowi, Natalii Jakubowskiej oraz Łukaszowi Więckowi za serce i wrażliwość. Przesyłamy gorące myśli do rodziców, którzy zorganizowali słodką kawiarnię zasilającą konto orkiestry. „SIE MA”.
BIAŁA SZKOŁA 2015

Czytaj na : http://bialaszkola.eu/biala-szkola-2015.html
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM

czyli o tym jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe
Wieczór kolęd i pastorałek 2014

       19 grudnia był dniem wyjątkowym dla naszych uczniów. W tym dniu odbyła się bowiem tradycyjna ,,choinka szkolna”. W pięknie udekorowanej sali ,przy zapalonych  na choinkach światełkach, pani dyrektor I.Tomaszewska  powitała gości i złożyła świąteczne życzenia. Następnie ks. W.Obrębski przeczytał fragment Pisma św. i wprowadził nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Nasi mali aktorzy -uczniowie klas I-III  przedstawili jasełka  a chór szkolny zaśpiewał kolędy. To pobudziło nas do refleksji nad przesłaniem Nowonarodzonego Jezusa, który pragnie miłości i jedności w naszych rodzinach. Nie obyło się także bez najważniejszego gościa choinki- czyli  Mikołaja, który obdarował dzieci prezentami przygotowanymi przez rodziców. Najmłodsze dzieci chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć z Mikołajem. Podczas choinki można było przełamać się opłatkiem, złożyć życzenia znajomym, sąsiadom i skosztować  pysznych ciast w kawiarenkach. Klasy przygotowały kiermasze świąteczne, na których można było zakupić pierniki, stroiki i ozdoby na choinkę. Przygotowanie choinki szkolnej to praca uczniów, rady pedagogicznej, obsługi szkolnej i rodziców- za co im bardzo dziękuję.                                                                                      
  Bożena Goćkowska
"Z PRZYRODĄ ZA PAN BRAT"
NAJPIĘKNIEJSZA KARTA ŚWIĄTECZNA
KONKURS W LISZYNIE

4 grudnia 2014 roku  w  szkole w Liszynie odbył się cykliczny, międzyszkolny konkurs plastyczny Najpiękniejsza karta świąteczna, którego organizatorką była pani Grażyna Maciejewska. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Siekierska kl. I, Oliwia Cyls kl.II , Kinga Kopyrska kl.III , Wiktoria Świątek i Julia Łykowska kl.IV oraz Weronika Lisiecka kl.VI.

Komisji konkursowej przewodniczyła pani Anna Liśkiewicz instruktor - plastyk z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. To już druga edycja ze zmienioną formą konkursu. Młodzi artyści samodzielnie wykonywali całą pracę w czasie trwania konkursu, wykorzystując dowolne techniki i materiały. Zadanie utrudniał fakt, że trzeba było zmieścić się w czasie 90 minut. Przewodnicząca jury, pani Anna Liśkiewicz podzieliła się z dziećmi swoimi uwagami na temat prac. Z uznaniem wypowiadała się na temat dużego zaangażowania wszystkich uczestników konkursu.

Komisja konkursowa oceniała walory artystyczne, samodzielność, pomysłowość oraz estetykę wykonania. Prace były piękne, a jury miało ogromny problem z wyłonieniem tych najładniejszych.

Oto autorzy najlepszych prac:

A .młodsza grupa wiekowa:
·         Marika Mazurowska - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie
·         Jakub Kuchta - Szkoła Podstawowa im. abp. A. J. Nowowiejskiego w Słupnie
·         Zuzanna Siwek - Szkoła Podstawowa im. abp. A. J. Nowowiejskiego w Słupnie
·         Kinga Kopyrska - Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu

B.starsza grupa wiekowa
·         Weronika Lisiecka - Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu
·         Julia Luśniewska - Szkoła Podstawowa im. Ziemi Mazowieckiej w Liszynie
·         Wiktoria Świątek - Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom. 

Tekst: Anna Kaźmierczak
WYNIKI KONKURSU NA KARTKĘ ŚWIĄTECZNĄ
ORGANIZOWANEGO PRZEZ GIMNAZJUM IM. K.K. BACZYŃSKIEGO W SŁUPNIE
"KARTKA ŚWIĄTECZNA - BOŻE NARODZENIE I NOWY ROK"

I Kategoria wiekowa - od 3 do  6 lat
1. Katarzyna Petera - gr. Motylki
2. Pola Ogieniewska - gr. Gumisie
3.Franciszek Dąbrowski - gr. Święcieniec

II Kategoria wiekowa - od 7 do 12 lat
1. Iga Cybulska - kl. "0" SP Święcieniec
2. Amelia Owczarek - kl.II SP Słupno
3. Oliwie Pietrzak - kl.II SP Święcieniec
4. Maja Cybulska - kl. II SP Święcieniec

Oto kilka  z wielu nagrodzonych prac:
Wycieczka do Gniezna

Dnia 10 grudnia 2014 roku uczniowie z naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do fabryki ozdób choinkowych  w Gnieźnie.

Podczas wycieczki dzieci zapoznały się ze sposobem powstawania bombek.

Miały możliwość zwiedzić cztery główne działy produkcji tych pięknych ozdób.

 W dziale" dmuchalnia" zobaczyły, jak podgrzewa się szklane rury, by z przygotowanych porcji szkła wydmuchać kule. W "srebrzalni" poznały proces srebrzenia kul od środka. W "lakierni" podpatrzyły, jak kulki nabierają pięknych barw, a w dziale " dekoracja" przyjrzały się, jak nanosi się na bombki dekoracyjne wzory.

Poza zwiedzaniem dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych, podczas których własnoręcznie dekorowały cztery bombki różnej wielkości, które zabrały ze sobą do domu.  Każdy też otrzymał bombkę imienną.

Następnie udaliśmy się na Wzgórze Lecha i zwiedziliśmy Katedrę pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha.

Dzieci wróciły  szczęśliwe i  pełne niezapomnianych przeżyć. Z radością opowiadały stęsknionym rodzicom, co zobaczyły na wycieczce.
 

 Elżbieta Maliszewska
Z czego jesteśmy dumni ?

W dniu 27 listopada 2014r. delegacja Szkoły Podstawowej im. Małego Powstańca w Święcieńcu wzięła udział w uroczystości nadania imienia Małego Powstańca Szkole nr 98 w Warszawie. To już piąta szkoła w Polsce nosząca to zaszczytne imię. 

Dzięki wielopokoleniowemu spotkaniu nasze dzieci miały szansę spotkać się z uczestnikami Powstania Warszawskiego i na  żywo wysłuchać wielu ciekawych i wzruszających opowieści z tego okresu historii.

W tym dniu z dumą wprowadziliśmy sztandar naszej szkoły. Prezentował się godnie pośród  sztandarów warszawskich szkół. 
UROCZYSTOŚĆ Z OKAZJI ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
 ,,Rozśpiewana przerwa”-patriotyczne śpiewanie

Już po raz drugi społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji ,,Rozśpiewana przerwa”, tym razem połączyliśmy to wydarzenie z uroczystym apelem ,,Droga do wolności” upamiętniającym rocznicę odzyskania niepodległości.

Akcja, organizowana przez lidera animacji muzycznej, panią Edytę Bobryk, ma na celu:
- popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży ze wszystkimi aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi,
- propagowanie wartości patriotycznych,
- pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego,
- ukazanie roli pieśni patriotycznej w historii narodu polskiego.

Z tej okazji chór szkolny, którym opiekuje się pan Tomasz Zalewski zaprezentował następujące utwory: ,,Mazurek Dąbrowskiego”, ,,Legiony”,,,Rota”, ,,Pierwsza kadrowa”
 
 
 
  XX JESIENNE BIEGI PRZEŁAJOWE
  Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI

 Jubileuszowe   XX Jesienne Biegi Przełajowe z okazji Dnia Niepodległości dla szkół   podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zorganizowane przez Szkołę   Podstawową w Podgórzu i Uczniowski Klub sportowy „Borowik” odbyły się 6 listopada 2014r. Biegi są zaliczane do   współzawodnictwa sportowego szkół w ziemskim powiecie płockim. Zaś okazję do   biegania na pięknych leśnych trasach przy Szkole Podstawowej w Podgórzu mieli   pozostali zawodnicy, którzy skorzystali z zaproszenia.

Wszystkich uczestników było około 1300 osób.   

Nasza szkoła liczy niewielu uczniów, zatem punktacja   zespołowa nie daje nam większych szans. Tym bardziej cieszy nas 9 miejsce  dziewcząt.

Najlepsze wyniki osiągnęli:
1.Piotr Podwiązka – 7   miejsce rocznik 2002
2.Weronika Lisiecka –   7 miejsce rocznik 2002
3.Natalia Świderska –   20 miejsce rocznik 2002
4.Wiktoria Weber – 26   miejsce rocznik  2003
 

KLASYFIKACJA DRUŻYNOWA XX JESIENNYCH BIEGÓW PRZEŁAJOWYCH PODGÓRZE 2014

SP DZIEWCZĘTA
1.  Bulkowo
2.  6 Płock
3.  Bodzanów
4.  Stare Proboszczewice
5.  Radzanowo
6.  Łąck
7.  Podgórze
8.  2 Płońsk
9.  Święcieniec
10.  Mała Wieś
11.  Nowy Duninów
12.  Blichowo
13.  Dzierżanowo
14.  3 Płońsk
15.  Słupno
16.  Łęg Probostwo
17.  Maszewo Duże
18.  Brudzeń Duży
19.  Nowe Grabie
20.  Rębowo
21.  Orszymowo
22.  Słubice
23.  Rogozino
24.  Cieśle
25.  Teodorów

SP CHŁOPCY
1.    6 Płock
2.   3 Płońsk
3.   Słupno
4.   Stare Proboszczewice
5.   Łąck
6.   Bodzanów
7.   Łęg Probostwo
8.   Radzanowo
9.   Nowy Duninów
10.  Mała Wieś
11.  2 Płońsk
12.  Słubice
13.  Podgórze
14.  Brudzeń Duży
15.  Orszymowo
16.  Blichowo
17.  Rogozino
18.  Bulkowo
19.  Maszewo Duże
20.  Rębowo
21.Święcieniec
22.  Nowe Grabie
23.  Kanigowo
24.  Dzierżanowo
25.  Lucień
26.  Cieśle
POZNAJEMY TRADYCJE INNYCH NARODÓW
HAPPY HALLOWEEN!

                Nauka języka obcego to nie tylko poznawanie nowych słówek i konstrukcji gramatycznych. Nauka języka to także kontakt z kulturą kraju, z którego on pochodzi. 

W naszej szkole dzieci nie tylko uczą się języka angielskiego, ale także poznają bogactwo kulturowe krajów anglosaskich.

Zgodnie z  tą myślą klasa VI przygotowała 31października przebrania halloweenowe i częstowała wszystkich „ strasznie” pysznymi ciasteczkami w kształcie palców. Za ich przygotowanie dziękujemy mamie Oliwii Pietrzak z klasy II.

Język obcy nauczany z pominięciem kultury kraju, jego zwyczajów i tradycji traci na wartości. A Polak, który nie słyszał nigdy o „apple bobbing” czy nie widział „jack o’ lantern” nie zrozumie Anglika czy Amerykanina, szykujących przebrania na halloweenowe party, czy wysyłających dzieci, by chodziły od domu do domu i mówiły „Trick-or-treat?”. 

Agnieszka Domińska
ŚLUBOWANIE KLASY I
28.10.2014r.

      29 października to pamiętna data dla Pierwszoklasistów. W tym dniu w murach naszej szkoły, odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie uczniów klasy I. 

 Zgromadzoną społeczność szkolną, nauczycieli, Panią Dyrektor, rodziców i przybyłych gości, a szczególnie uczniów klasy I, przywitała prowadząca Elzbieta Maliszewska.

         Pierwszaki, wspierane przez wychowawcę, zaprezentowały program artystyczny, podczas którego recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Wykazały się również wiadomościami dotyczącymi życia  szkolnego, swojej Ojczyzny oraz bezpieczeństwa na drodze.

Tym samym udowodniły, że są gotowe do złożenia ślubowania

Podnosząc prawe dłonie w kierunku sztandaru szkoły wypowiadały słowa przysięgi:
 
My uczniowie klasy pierwszej  ślubujemy:
- godnie reprezentować naszą szkołę i dbać o jej dobre imię
- kochać swoją Ojczyznę, szanować jej język i kulturę
- rozwijać swoją wiedzę i umiejętności według posiadanych
   zdolności i możliwości                                      
- starać się żyć z innymi i dla innych

 Pasowanie na ucznia przez Panią Dyrektor było potwierdzeniem, iż uczniowie klasy I zostali przyjęci do braci uczniowskiej. Ukoronowaniem pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i legitymacji szkolnych. Zadowoleni Pierwszoklasiści przyjęli życzenia od Pani Dyrektor i prezenty ufundowane przez Radę Rodziców.

         Na zakończenie, bohaterowie uroczystości, rodzice i goście, spędzili czas przy słodkim poczęstunku, przygotowanym przez rodziców.

Elżbieta Maliszewska 
ŚWIAT WOKÓŁ NAS
CZYLI WYCIECZKA DO MUZEUM MAZOWIECKIEGO W PŁOCKU
23.10.2014r

Muzeum Mazowieckie jest najstarszym, publicznym muzeum w Polsce powołanym do istnienia na skutek decyzji władz Królestwa Polskiego.

Upowszechnianie sztuki polskiej i europejskiej oraz wiedzy o historii i kulturze Mazowsza Płockiego to głównezadania Muzeum Mazowieckiego w Płocku, wynikające z jego misji. Dzięki artystycznej atmosferzei dostępności zbiorów muzealnych sztuka stała się bliższa, a historia regionu bardziej znana i zrozumiaładla szerokiego kręgu odbiorców.

Pracownikom muzeum szczególnie zależy na tym, aby w interesującyi przystępny sposób przybliżyć świat minionych pokoleń Mazowsza Płockiego dzieciom i młodzieży szkolnej orazuwrażliwiać na sztukę możliwie jak najmłodszych ludzi.

Działalność upowszechnieniowa polega na organizowaniu wystaw stałych. W siedzibie przy ulicy Tumskiej 8 można zobaczyć nowoczesną, multimedialną ekspozycję historyczną X wieków Płocka, którą muzeum udostępniło odwiedzającym w 2010 roku.

Właśnie tej ekspozycji historycznej uczniowie naszej szkoły mogli przyjrzeć się z bliska. Z ogromnym zaciekawieniem słuchali pani przewodnik, która w sposób niezwykle interesujący przedstawiała historię regionu. Tym najwytrwalszym, udało się odnaleźć na mapach Królestwa Polskiego wieś Święcieniec.

W przepastnych salach Muzeum Mazowieckiego ukryte są jeszcze skarby, których, nie udało się odnaleźć uczniom naszej szkoły, a zatem… trzeba tam powrócić.

Źródło: Informator edukacyjny Muzeum Mazowieckiego w Płocku
ŚWIĘTO EDUKACJI
22.10.2014r.
ŚWIAT WOKÓŁ NAS
CZYLI Z WIZYTĄ W GOSPODARSTWIE ROLNYM

       Kolorowa jesień to najlepsza pora roku na zbiory owoców i warzyw. Zajęcia dla dzieci  na łonie natury, to wspaniała rzecz.  W bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem naturalnym najmłodsi mają okazję poznać świat  roślin. W przydomowych ogródkach jest wiele możliwości. Mama  Igi I Mai   zaprosiła przedszkolaków i klasę II do swojego ogrodu. Dzieci  skorzystały z zaproszenia. Oglądaliśmy drzewa, krzewy i rośliny zielne. Mieliśmy również okazję  bliżej poznać  zwierzęta wiejskie: koty, króliki, kuce. Na koniec Pani Lena pozwoliła nam skorzystać z przydomowego placu zabaw i obdarowała wszystkich pysznym prezencikiem. W drodze powrotnej skorzystaliśmy z gościnności Państwa Sandomierskich, którzy zaprosili nas do swojego gospodarstwa, w którym mieszkają kuce, alpaki i „ niespotykane” krowy. Dzieci z zaciekawieniem przyglądały  się zwierzętom hodowlanym, a niektóre z nich odważyły się je dotknąć i pogłaskać. Uczniowie byli  zainteresowani, zadawali mnóstwo pytań, na które gospodarze  chętnie odpowiadali . Gospodarze bardzo ciekawie opowiadali o swoich zwierzętach

Składam serdeczne podziękowania dla Państwa Cybulskich i Sandomierskich za tak miłe i życzliwe przyjęcie.

K. Porębska
GMINNE ŚWIĘTO EDUKACJI
10.10.2014r..
ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
12.10.2014r.

W tym roku pierwszy raz wszystkich ogarnęło „ziemniakowe szaleństwo”. Rodzice i nauczyciele zorganizowali piękną, jesienną imprezę będącą pożegnaniem słonecznej i ciepłej tego roku jesieni.

Konkursów na ziemniakowy styl było całe mnóstwo. Największe emocje ujawniły się przy prezentacji jesiennych stoisk przygotowanych przez wszystkie klasy. Mimo że konkurs podlegał ocenie wszyscy byli na szóstkę. Nasze mamy potraktowały rywalizację na tyle serio, że pomysły na dekorację zaskoczyłyby nawet Maję Popielarską. Hitem okazały się kozy. Jedna z nich była gwiazdą loterii. Ciekawość budził konkurs kulinarny, w którym wybrano najsmaczniejsze potrawy z ziemniaków. Oceniliśmy również największe i najciekawsze warzywo tej jesieni. Wesołość budziły konkursy sprawnościowe z ziemniakiem w roli głównej.  Dla rodzin zorganizowano mini grę terenową , której tematem przewodnim był zdrowy styl życia. Miłą niespodzianką okazała się wizyta Pana Andrzeja Chmielewskiego wraz z przyjaciółmi ze Stajni Victoria. Dzięki nim nasze dzieciaki mogły skorzystać z jazdy w profesjonalnym siodle. Całości dopełniło stoisko kulinarne z ziemniakami m mundurkach z czosnkiem oraz kiełbaski. Nasze mamy przygotowały kawiarenki z najlepszymi w całej gminie ciastami.

Podkreślić należy ogromne zaangażowanie  rodziców naszej szkoły, bez których impreza nie miałaby tak wspaniałego kolorytu.

Specjalne podziękowania kierujemy do Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która ufundowała cenne nagrody w konkursie profilaktycznym przygotowanym dla rodzin.
SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM
06.10.2014r.

Już trzeci raz odwiedzili nas ratownicy z płockiego WOPR-u. Na kolejnych spotkaniach uczyliśmy się udzielania pomocy podczas załamania lodu. Poznawaliśmy sposoby udzielania pomocy tonącym. Ostatnie spotkanie było posumowaniem wiedzy i naszych umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Panowie ratownicy przygotowali także prezentację dotyczącą różnych zagrożeń związanych z wodą. Przykłady przez nich zaprezentowane dały nam wiele do myślenia. W kolejnym sezonie będziemy bogatsi o tę wiedzę, a nasz pobyt nad wodą latem lub zimą na lodzie będzie dużo bezpieczniejszy. Bezpieczeństwo i zdrowie jest najważniejsze.
Wycieczka - Ścieżka Dydaktyczna
Nowe Miszewo 02.10.2014r.

Edukacja przyrodnicza i środowiskowa powinna w dużej mierze opierać się na zajęciach w terenie. Bezpośrednie obcowanie z przyrodą pozwala dzieciom lepiej zrozumieć istotę jej funkcjonowania. Corocznie organizujemy więc,  zajęcia w ramach  ścieżki dydaktycznej w leśnictwie Miszewo.

W tym roku w wyjeździe do lasu uczestniczyły: klasa II pod opieką  pani  Krystyny Siuty, klasa IV z panią Anetą Antoszek oraz klasa V z panią   Anną Kolczyńską.

Na początku  października, w piękny słoneczny dzień  mieliśmy okazję obserwować las w pełnej jesiennej krasie.  Trasa ścieżki wiodła przez malowniczy fragment lasu, w którym rozpoznawaliśmy gatunki roślin poszczególnych jego warstw. Zaopatrzeni w kompasy wyznaczaliśmy kierunki w terenie,  wyszukiwaliśmy ciekawe obiekty przyrodnicze oraz wypatrywaliśmy zwierzęta, których niestety, ze względu na późną porę roku było niewiele. Po dość długim marszu na ścieżce  dotarliśmy do siedziby leśnictwa, gdzie pan leśniczy przygotował nam ognisko. W  oczekiwaniu na kiełbaski mieliśmy okazję zobaczyć zwierzęta – mieszkańców Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Leśnych. Szczególne zainteresowanie wśród dzieci wzbudziła  wydra o imieniu Szymon oraz możliwość karmienia i obserwacji z bliska  dużego dzika.

Dziękując panu leśniczemu za okazaną nam gościnność i cierpliwość, wyraziliśmy chęć przyjazdu na ścieżkę w następnym roku szkolnym.

To była ciekawa i udana lekcja, będąca dobrym uzupełnieniem realizacji materiału o ekosystemie leśnym.

Anna Kolczyńska
Wycieczka do Łowicza i Nieborowa
01.10.2014r.
,,Sprzątanie Świata 2014” w Szkole Podstawowej
 im. Małego Powstańca w Święcieńcu
09.09.2014r.

Zgodnie z wieloletnią  już tradycją w trzeci piątek września  nasza szkoła  przystępuje do  akcji ,,Sprzątania świata” .  Przedsięwzięcie to przygotowujemy zawsze we współpracy z Urzędem Gminy w Słupnie, który finansuje nam zakup worków na śmieci i jednorazowych rękawiczek oraz zapewnia wywóz zebranych odpadów na wysypisko śmieci w Kobiernikach . 
W tym roku zmieniliśmy formułę organizacji tego dnia. Zbieranie odpadów połączone zostało z zabawą w podchody. Grupa uciekających uczniów, pod czujnym okiem nauczycieli,  zostawiała ,,tropicielom” do wykonania   zadania ekologiczne.  Niektóre polecenia były dosyć trudne i trzeba było nieźle wysilić swoje ,,szare komórki”, aby rozszyfrować hasła , odgadnąć ukryte nazwy roślin, czy zwierząt. Na szczęście pogoda i dobre humory nam dopisały.

Na trasie  przemarszu  znaleźliśmy mniej śmieci niż w ubiegłych latach.   Oby w przyszłym roku było ich jeszcze mniej .

Anna Kolczyńska
Witaj szkoło!

1 września 2014r. o godzinie 9.00 przywitaliśmy nowy rok szkolny. Wszyscy pięknie opaleni i wypoczęci spotkaliśmy się w sali gimnastycznej. Pani dyrektor przedstawiła wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Niestety plan lekcji był już gotowy więc od wtorku żegnajcie wakacje.

Ach! Najważniejsze! Szczególnym gościem uroczystości była Pani Ewa Stańczak dyrektor Samorządowego Przedszkola „Niezapominajka” w Słupnie. Cieszymy się, że w bieżącym roku jego filia rozpoczyna działalność w naszej szkole. Naszym najmłodszym kolegom życzymy mało łez, szybkich powrotów do domu i samych fajnych chwil spędzonych z nami.
WYCIECZKA DO MUZEUM MAZOWIECKIEGO

Dnia 03.06,2014r. dzieci z klas 0-3 (51) były w Muzeum Mazowieckim w Płocku.  Muzeum Mazowieckie w Płocku mieści się w kamienicy przy ul. Tumskiej 8. Uczniowie  brali aktywny udział w lekcji :Co to jest muzeum? Poznały co to jest eksponat, muzeum. W  kamienicy  uczniowie obejrzeli wystawę  w całości poświęconą secesji  i sztuce Młodej Polski. Zobaczyli  jak żyli mieszczanie w XIX i XX w.                      

Na koniec było pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Władysława  Broniewskiego.
 
Bożena Goćkowska

Dyrektor szkoły:

mgr Agnieszka Domińska

Sekretarz szkoły:

Marta Rogoza
tel/fax: (024) 260 65 18
kom. 500610274
e-mail: spswiecieniec@op.pl

GODZINY PRZYJMOWANIA INTERESANTÓW:


Pon-Pt. : 7.00 – 15.00
* w ostatnim roboczym dniu miesiąca:
     7.00 – 13.00

 

Dane adresowe:

Szkoła Podstawowa im.Małego Powstańca w Święcieńcu

09-472 Słupno

Organ prowadzący:

Gmina Słupno ul. Miszewska 8a

09-472 Słupno

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny:

Kuratorium Oświaty w Warszawie

z delegaturą w Płocku

 
 
 
Copyright ©2016 Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu, All Rights Reserved.
 
Liczba odwiedzin: 11233