Wydarzenia bieżące

 
Rok szkolny 2015/2016
 
 
PIĘKNA I BESTIA

W piątek 30 września  dzieci z klas I-III w ramach „ spotkania z kulturą” pojechały do Spółdzielczego Domu Kultury w Płocku na przedstawienie pt."Piękna i Bestia". Występ przygotowany był przez  aktorów Narodowego Teatru Edukacji Dzieci i Młodzieży im. Adama Mickiewicza z Wrocławia. Przepiękna opowieść o losach Belli przeniosła dzieci w magiczny świat zaczarowanych przedmiotów.  Świetnie dobrana muzyka i choreografia, żartobliwie napisany scenariusz i niebanalna gra aktorów sprawiły, że dzieci bardzo aktywnie oglądały całe przedstawienie. Dostarczając niezapomnianych wrażeń i wzruszeń,  spektakl w mądry sposób opowiedział najmłodszym o istocie miłości. Konfrontując ją z takimi wartościami jak lęk, brak akceptacji inności czy próżność. Pokazał, że w każdym można dostrzec dobro i wrażliwość,  a w życiu tak naprawdę najważniejsze jest to, co niewidoczne dla oczu... 

WYCIECZKA  DO GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W SŁUPNIE

W dniu 15 kwietnia przedszkolaki wybrały się do biblioteki w Słupnie. Miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek. Ponadto brały aktywny udział w zajęciach. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały wiosenne obrazki.  Była też wycieczka pośród półek z książkami. Panie bibliotekarki zachęcały dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych; przedszkolaki obiecały, że wrócą tu z rodzicami.

PRZEDSZKOLAK WAM TO POWIE – SPORT TO ZDROWIE

W dniu 27 IV  dzieci wzięły udział w przeglądzie recytatorskim „ Przedszkolak wam to powie – sport to zdrowie”, który odbywa się cyklicznie w Samorządowym Przedszkolu „ Niezapominajka” w Słupnie. W tym roku nasze przedszkolaki reprezentowało dwoje uzdolnionych dzieci. Byli to: Amelia Bartosiak i Seweryn Kopeć, z wierszem „ Gimnastyka i akrobatyka sportowa”. Konkurs przeplatany był zagadkami i piosenkami przygotowanymi przez organizatorów.  Przygotowania do przeglądu były  okazją do ćwiczeń pamięci u naszych milusińskich, natomiast sam występ okazał się treningiem w opanowywaniu emocji. Wspaniałe recytacje zostały nagrodzone gromkimi brawami a mali artyści zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami.

CO W TRAWIE PISZCZY?

Wszystkie dzieci lubią odkrywać świat, zadawać mnóstwo pytań i szukać odpowiedzi. W dniu 29 kwietnia przedszkolaki postanowiły poszukać odpowiedzi na pytanie: "Co w trawie piszczy?” Zebrały się na boisku szkolnym, wyposażone w lupy i przeszukiwały każdy centymetr powierzchni, aż natrafiły na kilka małych owadów: mrówki, pszczołę. pająki i muchy. Dzieci  podglądały też, jak zbudowane są kwiaty i drzewa, jak się nazywają, dlaczego pająk uwił sobie wśród nich pajęczynę, dlaczego w pajęcze sieci złapały się muchy. Oj, było tych pytań, było. Chociaż podwórkowy świat taki mały, to taki ciekawy!

POWITANIE WIOSNY

Przyjście nowej pory roku- wiosny jest doskonałą okazją do tego, by uzmysłowić dzieciom, jak wielkie bogactwo niesie z sobą budząca się do życia przyroda. W salach zazieleniły się kąciki przyrody. Dzieci same zajęły się hodowlą grochu, cebuli, fasoli czy rzeżuchy. W wazonach pojawiły się bazie,  i gałązki forsycji. Nie zabrakło też prac plastycznych dotyczących pierwszych zwiastunów: zarówno kwiatów, roślin jak również ptaków.
Witając nowa porę roku zorganizowaliśmy wyjazd do Płocka. W naszej szkole uczymy i wychowujemy dzieci poprzez twórcze działania realizowane często w warunkach naturalnego środowiska. Dowodem tego są wyjazdy dzieci podczas ,których mają one możliwość bezpośredniego poznawania otaczającej je rzeczywistości. Oprócz walorów krajoznawczych, historycznych, przyrodniczych, wyjazdy uczą współżycia w grupie, dbałości o higienę i własne zdrowie, samoobsługi, samodzielności. Przedszkolaki udały się do świata zabaw w KIDS PLAY w Galerii Mazovia. Tam czekała na nich  trzypoziomowa konstrukcja z przeszkodami, duży basen z kulkami, dwie zjeżdżalnie, wałki bokserskie, ponadto trampolina, mini siłownia, mini pojazdy i automaty do gier. Po zabawie nieco zmęczeni, ale w świetnych humorach dzieci udały się na posiłek w KFC. Dzień ten był inny niż wszystkie. Dostarczył dzieciom wielu wrażeń, samodzielnych doświadczeń i satysfakcji z samodzielnie przygotowanego dania.
DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

8 kwietnia chłopcy z przedszkola nie zapomnieli o wszystkich paniach i dziewczynkach ze swojej grupy. Już od samego rana przejęci chłopcy składali swoim paniom oraz koleżankom najserdeczniejsze życzenia, które sprawiły wszystkim ogrom przyjemności! Panie zostały obdarowane kwiatami. Małe damy otrzymały od uroczych dżentelmenów w prezencie piękne portfeliki, lunety, spineczki i świecące breloczki, które sprawiły im dużo radości. Wszystkie kobietki ( te duże i małe) bardzo serdecznie dziękują chłopcom i rodzicom za miłe niespodzianki 
Spotkanie z krawcową
Kto z nas nie lubi pięknie wyglądać, ubrać się, stroić?

25 lutego skorzystaliśmy z zaproszenia przedszkolaków z „ Niezapominajki” i uczestniczyliśmy w spotkaniu z krawcową panią Sylwią Zygmuntowicz. Pani Sylwia odkryła przed dziećmi tajemnicę sztuki krawieckiej. Dzieci zapoznały się z przyborami potrzebnymi do pracy krawcowej oraz wyglądem i sposobem działania maszyny do szycia. Z zaciekawieniem obserwowały panią krawcową przy pracy. Okazało się, że trzeba się wiele natrudzić, żeby coś uszyć. Tego dnia wszystkie dzieci miały okazję  własnoręcznie przeszyć kilka „ wzorków” na maszynie, co sprawiło im wielką radość i satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie. 
Wyprawa na sanki
Świąteczne spotkanie z rodzicami

Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą wigilijną gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. 17 grudnia  gościliśmy w naszym przedszkolu najbliższych . Przeprowadzanie zajęć otwartych z aktywnym udziałem rodziców ma szczególne znaczenie wychowawcze i dydaktyczne nie tylko dla dzieci. Głównym celem takich spotkań jest umacnianie więzi uczuciowych między rodzicami i dziećmi w tak szczególnym czasie, jakim są zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Na początku spotkania dzieci podzieliły się z rodzicami swoją wiedzą na temat tradycji świątecznych. Wspaniałym momentem było wspólne wykonywanie, pieczenie i ozdabianie pierniczków. Dzieci 5 i 6 letnie  przygotowały również krótki program artystyczny. Recytowały wiersze o tematyce świątecznej, śpiewały kolędy.    Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje.
MIKOŁAJKI

Wizyta świętego Mikołaja to oczekiwany dzień przez wszystkie dzieci. Tegoroczna aura zasiała w serduszka przedszkolaków niepokój i pytanie: czy uda  się Mikołajowi dotrzeć do naszego przedszkola? Ale brak białego puchu nie zmylił Mikołaja i ku radości dzieci ten oczekiwany przez cały rok Gość przybył do naszego przedszkola  4 grudnia. Dzieci z błyskiem w oku spoglądały na Mikołaja. Nie zapomniał  o prezentach dla każdego dziecka, bo przecież małe dziecięce psoty zawsze można wybaczyć. Przedszkolaki obiecały jednak, że postarają się zachowywać grzecznie w przedszkolu i w domu. Dzieci w podziękowaniu Świętemu Mikołajowi zaśpiewały piosenkę. A potem……. czekała nas następna atrakcja –  w poniedziałek 7 grudnia kontynuowaliśmy magiczny czas mikołajek. Tego dnia Mikołaj już się nie pojawił, ale dzieci otrzymały od niego list  oraz wspaniałe prezenty. Królowały zabawki, ale również puzzle, pamiętniki i gry. Zabawy  nowymi zabawkami sprawiły dzieciom wiele  radości. Ten dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem, który przygotowali zawsze niezawodni rodzice. 
 
GÓRA GROSZA

Nasze  przedszkolaki  przez  ostatnie  dwa  tygodnie  zbierały pieniążki na akcję „Góra Grosza” organizowaną przez Towarzystwo NASZ DOM,  które zostało założone w 1921 roku przez Janusza Korczaka i Marynę Falską. Celem akcji Góra Grosza jest zbieranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza rodziną, w tym na tworzenie  i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują programy wychowawcze. Nasze przedszkolaki wraz z rodzicami dołożyły do tej szczytnej akcji swoja cegiełkę. Zebraliśmy w 1, 2,5,10 i 20 groszówkach ponad 99 zł. Bardzo dziękujemy:)
WYPRAWA DO CHOTOMKA

9 grudnia przedszkolaki odwiedziły bibliotekę , gdzie wzięły udział w warsztatach na temat ” Mikołaju piszę do ciebie ...”. Dzieci wysłuchały kilku bajek i wierszy  związanych ze Świętami Bożegonarodzenia , szukały listu od Świętego Mikołaja, wykonały własnoręcznie bombki. Poza tym świetnie bawiły się w rytmie piosenek o świętach. Warsztaty przybliżyły dzieciom tradycje bożonarodzeniowe, oraz poszerzyły ich wiedzę na ten temat.
WYCIECZKA NA POCZTĘ

Dnia 30 października przedszkolaki udały się na wycieczkę do Urzędu Pocztowego w Słupnie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z pracą listonosza, poznanie Urzędu Pocztowego od zaplecza oraz wysłanie listu do rodziców. Wizyta ta poprzedzona była zajęciami , na których dzieci dowiedziały się w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są sposoby przekazywania informacji na odległość oraz jakie są etapy drogi listu od adresata do odbiorcy. Wszystkie dzieci z wielkich zainteresowaniem słuchały pracowników poczty. Następnie zakupiły znaczki oraz wysłały listy do swoich rodziców.
PRZEDSZKOLAKI W MIEJSCU PAMIĘCI NARODOWEJ

Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego człowieka. Wprowadzając dzieci w świat wartości społeczno-moralnych, uczuć patriotycznych, nie może zabraknąć zajęć, przybliżających dzieciom naszych bohaterów narodowych, ludzi, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny. Jednym z takich zajęć była wycieczka do Pomnika Dwudziestu Straconych w Słupnie, gdzie dzieci zapaliły znicze jako wyraz pamięci i szacunku. 
 
NASZE  POCZĄTKI

Skończyło się lato, skończyła swoboda - nadszedł czas na obowiązki, pracę i przedszkole. To zawsze trudny moment zarówno dla dzieci jak i ich rodziców. Może czasem trudniejszy dla rodziców....bo dzieci wcześniej czy później radzą sobie z nową sytuacją. Miesiąc wrzesień  upłynął nam na sprawach organizacyjnych . Musieliśmy przypomnieć sobie, jakie zasady panują w przedszkolu. Stworzyliśmy Kodeks Przedszkolaka, ustaliliśmy w jaki sposób będziemy pracować w roku szkolnym 2015/2016.
 
SPRZĄTANIE ŚWIATA

18 września przedszkolaki wraz z innymi uczniami naszej szkoły wzięły udział w akcji – „ Sprzątanie świata „. Dzieci zaopatrzone w  odpowiedni  „sprzęt” – rękawice i worki zbierały śmieci w pobliskiej okolicy. Podsumowaniem akcji były zabawy ,rebusy, gry, zagadki o tematyce ekologicznej.

DARY PANI JESIENI

Wrzesień  to czas zbiorów darów jesieni . Dzieci przynosiły warzywa, owoce, zapoznawały się z ich walorami odżywczymi, poznawały ich smak, aromat. Wykonywały prace techniczne, śpiewały piosenki, tańczyły, przyrządzały sałatki, koktajle, spożywały surowe owoce.
DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Dzieci dowiedziały się kiedy i dlaczego obchodzimy takie święto. Tego dnia „ panowie” z naszej grupy byli obdarzeni szczególnymi względami. Dziewczynki z pomocą rodziców przygotowały dla nich niespodzianki. Była dyskoteka, zabawy z balonami , konkursy i „ coś” słodkiego.
Rok szkolny 2014/2015 

II MINI OLIMPIADA PRZEDSZKOLNA
W NOWYM KANIGOWIE

      28 maja  uczestniczyliśmy w  II Mini Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaków w Nowym Kanigowie. Olimpiada miała na celu promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, rozwijanie sprawności ruchowej dzieci w wieku przedszkolnym oraz wdrażanie do kulturalnego zachowania się podczas kibicowania. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały dzielne dziewczyny: Iga Cybulska, Ewelina Błaszczak i Julia Turkowska oraz wspomagała nas drużyna dopingująca pod opieką pani Eli Maliszewskiej. Dzieci konkurowały ze sobą w dwóch kategoriach wiekowych 3-4 latki i 5-6 latki, a zgromadzeni kibice głośno dopingowali młodych uczestników. Przedszkolaki rywalizowały ze sobą w sześciu konkurencjach – ,,Bieg w workach’’, ,,Rzut do celu’’, ,,Bieg z kubkiem’’, ,,Przejście przez tunel’’, ,,Wiązany bieg’’ i ,,Przenoszenie piłek’’. Nasza drużyna wywalczyła II zaszczytne miejsce.

         Dodatkową atrakcją był konkurs na najciekawszy okrzyk lub taniec dopingujący. W tej  kategorii wypadliśmy rewelacyjnie prezentując taniec „ Myszki Miki”

„ŚPIEWAJ Z NAMI”

Pod takim hasłem dnia 11czerwca w Przedszkolu Samorządowym w Radzanowie odbył się IV przegląd wokalno – muzyczny  w Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie. W tym roku , z uwagi na obchodzony Rok Papieski przegląd nawiązywał do tematyki religijne i był dedykowany osobie Jana Pawła II. W przeglądzie udział wzięło 12 zespołów z powiatu płockiego: z Blichowa ,Święcieńca, Staroźreb, Ciółkówka, Stróżewka, Drobina, Rogozina, Radzanowa oraz klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Radzanowie. Nasze przedszkole reprezentował zespół pięcioosobowy w składzie: Seweryn Kopec, Iga Cybulska, Ewelina Błaszczak ,Julia Turkowska i Ola Podwiązka. Dzieci zaprezentowały piosenkę pt. „ Na drugi brzeg”. Wspólna zabawa odbyła się w wesołej i miłej atmosferze. Wszystkie dzieci wróciły z dyplomami  i nagrodami.

MINI KONKURS EKOLOGICZNY

Dzieci w przedszkolu   rozwijają swoje zainteresowania przyrodnicze, uczą się jak dbać o naturę, poznają zasady jakimi powinien kierować się młody ekolog. Dlatego też podejmowane są liczne zadania, by w pełni zrealizować zamierzony cele. Dnia  6 maja w grupie przedszkolnej „ Pszczółki” odbył się mini konkurs ekologiczny pod hasłem                  „ Miłośnicy przyrody”. Nasz oddział przedszkolny reprezentowały dzielne dziewczynki: Ewelinka, Julka, Weronika Nadia i Ola. W formie zabawy dzieci podzieliły się posiadaną wiedzą w zakresie środowiska przyrodniczego. Udzielały prawidłowych odpowiedzi na zadane pytania, rozpoznawały głosy zwierząt, oczyszczały „ rzekę” z zanieczyszczeń”, układały puzzle, segregowały śmieci. Nie zabrakło integrujących zabaw muzyczno-ruchowych, do których wykorzystane były materiały odpadowe. Na koniec „ ze rowiaki” zaśpiewały piosenkę „ Ziemia – zielona wyspa”. Zmaganiom przedszkolaków  towarzyszyło wiele radości, zadowolenia i satysfakcji. Z uśmiechem na twarzy, z dyplomami, odznakami   „ Miłośnika Przyrody” i  ekologiczną grą  dzieci powróciły do sali. Serdecznie dziękujemy pani  Edycie Sobolewskiej za zaproszenie i duży wkład pracy w organizację konkursu. 

X PRZEGLĄD RECYTATORSKI W SŁUPNIE

23 kwietnia dzieci z naszego oddziału przedszkolnego po raz kolejny wzięły udział w X edycji przeglądu recytatorskiego w Samorządowym Przedszkolu „ Niezapominajka” w Słupnie. Nasi reprezentanci, Iga Cybulska i Seweryn Kopeć, spisali się wspaniale recytując wiersz „ Stefek Burczymucha”. Głównym celem konkursu było przybliżenie dzieciom twórczości polskich poetów oraz wspólna zabawa integracyjna. Uatrakcyjnieniem przeglądu były  organizowane zabawy integracyjno-taneczne przy, których wszystkie dzieci bawiły się z radością zgodnie z tematyką przeglądu „Z UŚMIECHEM PRZEZ ŻYCIE…”. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe. 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

8 kwietnia naszą szkołę odwiedził  funkcjonariusz Państwowej Straży Pożarnej w Płocku pan A. Lejman. Włączając się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom",  pan strażak  przeczytał dzieciom z klas 0,I, II bajkę „ Mrówka i gołąb”. Następnie dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały film „ Przygody  Damiana -  Szkolnego Piromana”. Film zawiera informacje na temat przyczyn powstawania pożarów oraz ich skutków; zasad zachowania się podczas tego zdarzenia, w tym alarmowania straży pożarnej. Podaje zasady prawidłowej ewakuacji uczniów ze szkoły oraz znaczenie znaków ewakuacyjnych. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne jest przekazywanie wiedzy na temat bezpiecznych zachowań oraz zapobieganie sytuacjom zagrażającym życiu  na każdym etapie edukacji dzieci. Jednak warto zwrócić uwagę na kształcenie praktycznych umiejętności, które dziecko mogłoby wykorzystać w chwili zagrożenia życia swojego lub innych osób. Wspólne spotkanie zakończyło się rozdaniem przez gościa planów lekcji z wozem strażackim i ulotek. 
ZABAWA W TEATR

16 marca dzieci z „ zerówki” zainscenizowały  swoim młodszym kolegom z przedszkola wiersz pt. Urodziny myszki” Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w przygotowanie całego przedstawienia samodzielnie wykonały dekoracje, elementy scenografii, z pomocą rodziców przygotowali kostiumy. Tego typu zajęcia były przede  wszystkim dobrą zabawą, podczas której dzieci odgrywały scenki , wcielając się w różne role: myszki, króliczków, prosiaczka, kaczek, lisków), uczyły się wyrażania emocji, a także zachowania się na scenie i na widowni.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w realizacji  przedstawienia.

Katarzyna Porębska
 
 
WALENTYNKI

Walentynki to święto zakochanych ale nie tylko. Dla przedszkolaków ten dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam razem. Nie zabrakło zabaw, konkursów i tańców min. quizu ze znajomości bajkowych par, puzzli z serduszek, zabawy ruchowej "Mam Serduszko. Dzieci wykonywały serduszka walentynkowe, aby obdarować nimi ulubioną koleżankę lub kolegę.

Wspólnie spędzony czas w walentynkowym nastroju sprzyjał prowadzeniu z dziećmi rozmów na temat znaczenia uczuć w naszym codziennym życiu. Przedszkolaki dowiedziały się, że Walentynki to nie tylko serduszka. Tym co naprawdę się liczy jest życzliwość, sympatia i szacunek okazany drugiemu człowiekowi. Na koniec zajęć wszystkie dzieci otrzymały pluszowe serduszka.
 DZIEŃ KOBIET W PRZEDSZKOLU

Dzień ten mimo chłodu „zakwitł” wokół kwiatami, miłymi słowami, uczuciami wdzięczności i szacunku, uśmiechami. W przedszkolnej sali zaś panował ciepły, pogodny i wesoły nastrój. Wszystko to dzięki chłopcom, którzy 8 marca nie zapomnieli o koleżankach i paniach
z przedszkola. Wszystkie otrzymałyśmy najserdeczniejsze życzenia, upominki oraz piękne róże. Chłopcy, jak na prawdziwych dżentelmenów przystało, byli tego dnia wyjątkowo uprzejmi, uczynni i sympatyczni. Starali się wyręczać dziewczynki w porządkowaniu sali po zabawie, pilnowali, by były pierwsze w łazience czy na stołówce. Święto było okazją do rozmów z dziećmi o roli kobiet w ich życiu- o mamusiach, babciach, siostrach, koleżankach, paniach z otoczenia. 

Katarzyna Porębska


PRZEDSZKOLAKI W KUCHNI

Kształtowanie poprawnych nawyków żywieniowych już od najmłodszych lat, to długotrwały proces. Największe efekty uzyskuje się poprzez eksperymentowanie. Tym razem, polem eksperymentowania była zabawa w gotowanie . Dzieci, w ramach realizacji zajęć edukacyjnych pod hasłem „ Jestem samodzielny w kuchni” wykonała tosty , kolorową sałatkę i twarożek .Dzieci były wdrażane do poprawnych nawyków higienicznych niezbędnych przy kontakcie z żywnością oraz bezpiecznego posługiwania się ostrymi narzędziami kuchennymi.

Na koniec zajęć urządzona została w sali przedszkolnej prawdziwa uczta! Wszystkie dzieci z apetytem zajadały wspólnie przygotowane potrawy.
 
 
MIKOŁAJKOWE ZAJĘCIA OTWARTE

 8 grudnia w naszej szkole odbyły się mikołajki.  Wszystkie dzieci w przedszkolu czekały na niezwykłego gościa – Mikołaja. Już od samego rana przedszkolaki nasłuchiwały, czy nie słychać dźwięku dzwonka wysłannika św. Mikołaja. Tego dnia zaprosiliśmy również rodziców, którzy mieli okazję obserwacji swojego dziecka w trakcie zajęć. Przedszkolaki w towarzystwie swoich rodziców wykonywali różne zadania wg. instrukcji, które zostawił im Mikołaj. Kiedy wszystkie zadania zostały wykonane do naszych drzwi zapukał wyczekiwany gość, który obdarował   dzieci upominkami. Mikołaj również otrzymał od dzieci wiele prezentów. Były to laurki, przygotowane specjalnie dla miłego gościa. Przedszkolaki zrobiły mu niespodziankę, śpiewając piosenkę i recytując wiersze. 

ZABAWY ANDRZEJKOWE

Okazją aby dowiedzieć się co czeka nas w przyszłości było spotkanie andrzejkowe zorganizowane w  czwartek 27 listopada , na którym wspólnie bawiły się przedszkolaki i klasa I. Prawdziwa zabawa andrzejkowa musi być pełna wróżb. Najważniejsze z nich to lanie wosku przez klucz, zabawy sercowe, wyścig butów, wrzucanie monety do wody czy czarodziejskie talerze z ukrytymi przedmiotami – dzięki tym tradycyjnym elementom andrzejek, dzieci mogły pobawić się w poznawanie swojej przyszłości, co dostarczyło obecnym wielu przeżyć i emocji. Spotkanie było również okazją do rozbudzenie u dzieci zainteresowania oraz chęci poznania polskiej ludowej tradycji, służyło również wzmacnianiu więzi emocjonalnej  szkolnej  społeczności poprzez integrującą, pełną magicznego klimatu zabawę.
PRZEDSZKOLAKI  NA CMENTARZU

W dniu 31 października przedszkolaki odwiedziły pobliski cmentarz  . Okres przed Świętem Zmarłych, to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych. Dzieci tego dnia zapaliły, przyniesione z domu znicze , również pomodliły się za zmarłych i o odpowiednim zachowaniu zachowaniu się w takim miejscu jak cmentarz.
 
PRZEDSZKOLAKI DBAJĄ O SWOJE ZDROWIE

Kształtowanie postaw prozdrowotnych jest procesem długotrwałym i zaczyna się już w przedszkolu. Dlatego mając na uwadze zdrowie naszych wychowanków nie zapominam o organizowaniu sytuacji edukacyjnych, które promują zdrowie. Tym razem było to zrobienie przez dzieci smacznych, kolorowych i zdrowych kanapek. Rodzice zaopatrzyli dzieci w potrzebne produkty. Wszystkie dzieci z zaangażowaniem dobierały składniki, aby każda wykonana kanapka wyglądała wyjątkowo. Na stole nie zabrakło pomidorów, ogórków, papryki i innych zdrowych składników, z których powstały pyszne, samodzielnie wykonane kanapki.
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt.

„JESIENNE DUSZKI, LEŚNE SKRZATY”

Nasze oddział przedszkolny wziął udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Jesienne duszki i leśne skrzaty” zorganizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” im. prof. Aleksandra Kamińskiego pod honorowym patronatem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Konkurs adresowany był do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych.  Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie pracy, której tematem przewodnim były jesienne duszki i leśne skrzaty. Dzieci  wykonały swoje prace z kawałków  drzew, jesiennych liści oraz darów jesieni.

Poniżej zamieszczamy prace Adasia Cylsa, Julki Turkowskiej i Weroniki Ners, które wysłaliśmy na ten konkurs. Czekamy na rozstrzygnięcie, które odbędzie się w styczniu 2015 r.
 

PRZEDSZKOLAKI POZNAJĄ ZASADY RUCHU DROGOWEGO

W pierwszym tygodniu września dzieci na zajęciach poznawały zasady bezpiecznego zachowania się na ulicy. Podczas pierwszej wspólnej wycieczki w pobliżu przedszkola dzieci obserwowały ruch uliczny, ćwiczyły prawidłowe przejście przez jezdnię w miejscu do tego wyznaczonym i poznawały znaczenie niektórych znaków drogowych.
SPRZĄTANIE ŚWIATA

Jak co roku we wrześniu , uzbrojeni w worki na śmieci i rękawice wzięliśmy udział w największej w Polsce akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata” Dzieci chętnie i z zaangażowaniem sprzątały teren wokół szkoły i pobliską okolicę. Akcja ta miała na celu uwrażliwienie dziecka na potrzebę ochrony środowiska.

JESIENNE WYPRAWY PRZEDSZKOLAKÓW

Wrześniowa pogoda  sprzyjała najmłodszym. Poznanie okolic rozpoczęły od spacerów, Dzieci podziwiały piękno przyrody i odkrywały jej sekrety, a także obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie wczesną jesienią: opadające z drzew kolorowe liście, ozdobne trawy i krzewy. Malownicze drzewa urzekły maluchy swoimi barwami. Dzieci  zbierały „jesienne skarby”- liście, kasztany, żołędzie, kawałki kory itp. Przez wiele jesiennych tygodni mają być one ozdobą i materiałem do prac plastycznych w kącikach przyrodniczych przedszkola.
Rok szkolny 2013/2014

PRZEDSZKOLAKI  NA ŁONIE NATURY

  W dniu 26 października  przedszkolaki  wybrały się na wycieczkę do lasu. Dzieci w naturalnym środowisku rozwijały wiadomości o budowie runa leśnego oraz drzewa. Rozróżniały i nazywały drzewa iglaste i liściaste, poznały wygląd i budowę grzybów jadalnych i trujących. Relaks na świeżym powietrzu uatrakcyjnił pobyt na placu zabaw .

DZIEŃ CHŁOPAKA – PRZEDSZKOLAKA

30.09.2013r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Chłopaka – Przedszkolaka. Dzień ten upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze. Z racji święta, chłopcy pierwsi ustawiali się do wyjścia, a dziewczynki złożyły chłopcom najlepsze życzenia. Każde dziecko otrzymało piękne upominki ufundowane przez rodziców.

 WYCIECZKA DO SŁUPNA

           W piątek  6 czerwca 2014 roku dzieci przedszkolne złożyły wizytę w ośrodku zdrowia, gdzie zapoznały się z pomieszczeniami (poczekalnią, rejestracją, gabinetem zabiegowym, gabinetem lekarskim) oraz spotkały się z pracownikiem służby zdrowia-panią pielęgniarką. Celem spotkania było poznanie zawodu pielęgniarki oraz uświadomienie dzieciom konieczności dbania o własne zdrowie, aby do późnych lat swojego życia mieć dobre samopoczucie i siły witalne do działania. Pani pielęgniarka pokazała dzieciom różne urządzenia, z których korzysta. Najpierw obejrzeliśmy gabinet zabiegowy. Duże zainteresowanie dzieci wzbudziły znajdujące się tu różnorodne wagi i urządzenia do mierzenia, aparat do pomiaru ciśnienia tętniczego oraz urządzenia do wykonywania EKG. Wszyscy mogli się zważyć i zmierzyć. Na pamiątkę spotkania dzieci dostały fantastyczne znaczki dzielnego pacjenta.

            Następnie udaliśmy się do apteki, gdzie dzieci zapoznały się z pracą farmaceuty oraz z wyglądem apteki. Dzięki uprzejmości pracowników apteki przedszkolaki zwiedziły również zaplecze i dowiedziały się, że w aptece nie tylko sprzedaje się leki ale także się je robi.

Tego samego dnia odwiedziliśmy również „ Gram – market”, gdzie dzieci miały okazję poznać wyposażenie sklepu, pracę ekspedientek i innych pracowników oraz obserwować klientów robiących zakupy. Umiały doskonale nazywać stoiska i jego asortyment. Wspólnie dokonaliśmy drobnych zakupów.

  Wycieczka ta dostarczyła przedszkolakom wiele pozytywnych wrażeń, wzbogaciła je o nowe wiadomości i spostrzeżenia. Dzieci utrwalały właściwe i kulturalne zachowanie się w miejscach publicznych.

 K. Porębska 
 
 „ ŚPIEWAJ Z NAMI”

W związku z obchodami Roku Kolberga 14 maja 2014 w Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie  odbył się  konkurs piosenki ludowej dla przedszkolaków pod hasłem „Na ludową nutkę”. Organizatorem konkursu było Przedszkole Samorządowe  w Radzanowie. Celem konkursu było między innymi rozbudzanie zainteresowania kulturą ludową naszego kraju oraz popularyzacja piosenek różnych regionów Polski. . Nasze przedszkole reprezentowali Michalina Cytacka i Alan Kopeć. Dzieci wykonały piosenkę  ”Poszło dziewczę po ziele”.  Podczas  trwania  festiwalu  panowała bardzo miła atmosfera. Obie panie, które prowadziły uroczystość, na tę szczególną okazję ubrały ludowe  stroje  i zamieniły się w krakowiankę i  krakowiaka. Pięknie wystrojone powitały zebranych przyśpiewką ludową „Siadła pszczółka”. W czasie trwania konkursu prowadzące jeszcze wiele razy prezentowały swoje umiejętności wokalne przyśpiewując w czasie zapowiedzi, przerw i wspólnych zabaw z dziećmi. Melodie piosenek i tańców ludowych doskonale przeniosły nas w klimat dawnych lat. Uwieńczeniem miłego przedpołudnia było wręczenie wszystkim wykonawcom dyplomów  i  nagród.

K. Porębska
MAŁY OBYWATEL

W słowie “Polska” mieści się wiele: wspaniała historia i kultura, piękne pejzaże i niezwykły świat przyrody.  O tym wszystkim: o symbolach narodowych, hymnie, godle, fladze i języku,  rozmawiały przedszkolaki w ramach cyklu zajęć ” Polska moja Ojczyzna”, który był realizowany w kwietniu w ramach programu „ Małe zuszki”.  W ramach zajęć dzieci malowały  mapę naszego kraju, godło, flagę, układały puzzle i uczyły się hymnu.

K. Porębska
 
 
JESTEM EUROPEJCZYKIEM

W kwietniu przedszkolaki brały udział w cyklu zabaw i zajęć przybliżających im istotę Unii Europejskiej i państw do niej należących. W ramach omawianej tematyki dzieci poznawały osobliwości krajów europejskich, charakterystyczne zabytki wybranych państw, interesowały się Wielkimi Europejczykami i smakowały charakterystyczne potrawy wywodzące się z wybranych zakątków Europy. Na samym początku poznały nazwy krajów, które należą do UNII EUROPEJSKIEJ i ich lokalizację na mapie. Następnie zapoznały się z nazwami najpopularniejszych potraw, na przykład: Polska – bigos, Włochy- pizza, Grecja – sałatka grecka, Belgia – frytki. Podczas tych zajęć dzieci wykonywały wiele prac plastycznych, między innymi wycinały i naklejały gwiazdki na unijną flagę, malowały bajkowe postaci, słuchały wierszy ,opowiadań i bajek popularnych autorów europejskich.

 K. Porębska
 
 
„PRZYJACIELE ZIELONEJ PLANETY”

Pod takim hasłem odbył się konkurs recytatorski w Samorządowym Przedszkolu „ Niezapominajka” w Słupnie. Celem konkursu było wyrabianie u dzieci wrażliwości na piękno mowy i przyrody polskiej oraz prezentacja swoich umiejętności recytatorskich. Nasz oddział przedszkolny reprezentowali : Michalina Cytacka i Alan Kopeć inscenizując wiersz pt. „ Leśne duszki”. W konkursie brało udział 11 przedszkoli. Wiersze były dłuższe i krótsze, poważne i śmieszne wymagające od dzieci skupienia uwagi i odwagi wystąpienia przed publicznością przedszkolną W czasie konkursu dzieci pogłębiały swoją wiedzę o ekologii  uczestnicząc w wielu zabawach ruchowych, rozwiązując zagadki. Dopełnieniem  uroczystości były występy dzieci z „ Niezapominajki”, które pięknie śpiewały piosenki o otaczającej nas przyrodzie. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni gromkimi brawami, dyplomem oraz nagrodą – miniaturką naszej Zelonej Planety.

 K. Porębska
Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Słupnie

W piątek 11kwietnia wybraliśmy się na wycieczkę do biblioteki. Dzieci miały okazję obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również przypomniały sobie jak szanować książki. Ponadto brały aktywny udział w zajęciach słuchając wierszyka o wielkanocnej przygodzie zajączka. Na zakończenie zajęć dzieci kolorowały obrazki wielkanocne, z których stworzono wystawkę prac. Panie bibliotekarki zachęcały dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych; przedszkolaki obiecały, że wrócą tu z rodzicami. Pod koniec nadszedł czas na chwilę zabawy w kąciku zabaw .W podziękowaniu za gościnne przyjęcie przedszkolaki przygotowały kartkę z życzeniami, a same w zamian za dobre zachowanie każde dziecko otrzymało od Pań bibliotekarek bileciki z wielkanocnymi życzeniami i kurczaczki. Spotkanie odbyło  się w radosnej atmosferze za co serdecznie dziękujemy. 

K. Porębska
,,Ratujemy i uczymy ratować" już w przedszkolu

Dzieci z oddziału przedszkolnego przystąpiły do realizacji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Ratujemy i uczymy ratować”. Zajęcia przeprowadzone przez  panią Milenę Lewandowską obejmowały: szkolenia teoretyczne i szkolenia praktyczne. Dzięki pani  pedagog dzieci uczyły się najprostszych zasad udzielania pierwszej pomocy: od prawidłowego wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.
Celem programu była nauka elementarnych zasad udzielania pierwszej pomocy oraz kształtowania w dzieciach umiejętności prawidłowego zachowania się w sytuacji wymagającej udzielenia pomocy osobie poszkodowanej. Dzięki przeprowadzonym zajęciom już najmłodsi uczniowie umieją 
wezwać pomoc.    Zajęcia przeprowadzone zostały w formie zabawy. Na zakończenie zajęć uczniowie otrzymali tekturowe telefony oraz książeczki instruktażowe do czytania i kolorowania na temat udzielania pierwszej pomocy. Wiedza przekazana naszym uczniom z zakresu pomocy przedmedycznej jest bardzo ważna, przecież może uratować ludzkie życie.

K. Porębska
 
 
DZIEŃ KOBIET

7 marca męska część przedszkolnego grona przygotowała dla dziewczynek moc niespodzianek. Chłopcy z grupy z uśmiechem na twarzach wręczyli swoim koleżankom upominki zakupione przy pomocy naszych niezawodnych rodziców.

 Przez cały dzień chłopcy starali się być mili i uprzejmi dla dziewczynek. Jeśli jednak wydarzyło się coś niemiłego, to szybciutko przepraszali za niewielkie złośliwości. Do pań uśmiechali się promiennie i starali się nie psocić. Przyrzekli, że tacy sami będą dla sowim mam, sióstr i babć, że je serdecznie uściskają. Niektórzy przygotowali w przedszkolu laurki, a leniuszki obiecały, że zrobią je w domu i wręczą z życzeniami.

K. Porębska 
 ZIMOWE ZABAWY PRZEDSZKOLAKÓW

16 stycznia 2014 dzieci z naszego przedszkola z wielką radością bawiły się na śniegu, który pojawił się po raz pierwszy w tym roku szkolnym. W ten sposób przedszkolaki powitały zimę. Śnieg, to dla dzieci inspiracja do wspaniałej zabawy. Nie przeszkadza chłód, bo przebywanie na świeżym powietrzu to najlepsza recepta na zdrowie a każdy z nas chce być przecież zdrowy. Brykanie na świeżym powietrzu na śniegu to coś. Zabawa jest przednia. Dzieci całkowicie oddają się zimowej zabawie. Wykazują się niezwykłą  pomysłowością w szaleństwach na śniegu. W dobrej zabawie pomaga również odpowiedni strój, wygodny i dostosowany do warunków atmosferycznych, tak aby można było swobodnie spacerować, biegać i bawić się. 
KANAPKI - ZDROWE I KOLOROWE

Zgodnie z rozkładem materiału koniec listopada  to czas na temat “Dbamy o nasze zdrowie”. W ramach realizacji tego tematu dzieci dowiadują się jak należy postępować, aby być zdrowym. Jednym z czynników wpływających na nasze zdrowie jest właściwe odżywianie się. Należy spożywać zdrowe produkty, np. ciemne pieczywo, sery, duże ilości warzyw i owoców, a ograniczyć jedzenie słodyczy. Dzieci przyniosły do przedszkola produkty, z których zrobiły „zdrowe kanapki”. Na stolikach pojawiły się więc: rzodkiewki, pomidorki, jajka, szczypiorek, szynka, ser żółty i ser biały, sałata, pieczywo. Nie  lada  wyzwaniem  było  smarowanie  kanapek  tak,  by  nie  zrobić  w  chlebie  dziur.  Potem  ,, szło  jak  po  maśle ''.  Wielką  radość  sprawiło  dzieciom  układanie  na  kanapkach  kompozycji  z  ulubionych  produktów.  Smacznej  wędlinie,  świeżym  ogórkom,  pomidorkom  i  papryce  nie  oparł  się  nikt,  nawet  największy  niejadek !  Dzieci ochoczo komponowały smaczne kanapki, a następnie je degustowały. Kanapki szybko znikały z talerzyków, co może być dowodem na to, że były naprawdę pyszne!

K. Porębska
 
 
DZIEŃ CHŁOPAKA  

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola  np.: o Dniu Babci, Dniu Mamy, Dniu Taty czy o urodzinach lub imieninach. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu w naszym oddziale przedszkolnym odbyła się uroczystość z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczynki wręczyły chłopcom prezenty – oczywiście samochody, ufundowane przez rodziców, złożyły życzenia, uściskały i  ucałowały ich. Nie brakło także w tym dniu słodkiego poczęstunku – pysznych babeczek  dla wszystkich dzieci. Następnie chłopcy i dziewczynki uczestniczyli w  wiele zabawach i konkursach , takich, aby każdy z chłopaków mógł się wykazać inną sprawnością: wybieraliśmy przedszkolnego dżentelmena, omnibusa i siłacza.

A na koniec radę Pani chłopcom dobrą dała:
Dżentelmen - wszędzie jest mile widziany.
Nie przełazi przez parkany.
Przed robotą się nie wzdraga.
Tam gdzie może, to pomaga.
Pierwszy kłania się znajomym.
Nie jest psotny i łakomy.
Mówi proszę i dziękuję.
Zawsze się dobrze zachowuje.

K. Porębska
 
Pyszne witaminki - robimy koktajl owocowy

Dzieci z naszego oddziału  miały okazję sprawdzić swoje umiejętności kulinarne w ramach zajęć na temat skarbów z sadu i ogrodu. Było trochę przygotowań : najpierw trzeba było posegregować owoce przez nas przyniesione, później je umyć , następnie wyszorować nasze rączki, ubrać fartuszki w których wyglądaliśmy jak prawdziwe kuchciki. Następnie dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały  owoce,  przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem . Aby zapobiec chaosowi w trakcie przygotowań dzieci zostały podzielone na cztery grupy, gdzie w każdej z grup nad przebiegiem prac czuwał szef kuchni co dodało entuzjazmu dzieciom i jeszcze bardziej zachęciło je do wspólnej, efektywnej pracy. Przyrządzanie koktajli dało dzieciom wiele satysfakcji jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy w właściwym funkcjonowaniu organizmu. Efektem końcowym wspólnej pracy było próbowanie i smakowanie własnych wyrobów.

K. Porębska
 

Dyrektor szkoły:

mgr Agnieszka Domińska

 

Sekretarz szkoły:

Marta Rogoza
tel/fax: (024) 260 65 18
kom. 500610274
e-mail: spswiecieniec@op.pl

 

GODZINY PRZYJMOWANIA INTERESANTÓW

Poniedziałek 7.00 – 15.00
Wtorek 7.00 – 13.30
Środa 7.00 – 15.00
Czwartek 7.00 – 14.00
Piątek 7.00 – 15.00

Dane adresowe:

Szkoła Podstawowa im.Małego Powstańca w Święcieńcu

09-472 Słupno

Organ prowadzący:

Gmina Słupno ul. Miszewska 8a

09-472 Słupno

Organ sprawujący nadzór pedagogiczny:

Kuratorium Oświaty w Warszawie

z delegaturą w Płocku

 
 
 
Copyright ©2016 Szkoła Podstawowa im. Małego Powstańca w Święcieńcu, All Rights Reserved.